Pyrintö karahti Lappeenrannassa

9.1.2010 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö kärsi lauantaina kauden kolmannen tappionsa, kun Lappeenrannan NMKY otti sarjakärjestä makean 87-71 (46-33) -voiton. LrNMKY johti peliä alusta loppuun eikä päästänyt Pyrintöä puolivälin jälkeen enää seitsemää pistettä lähemmäs.

Pasi Riihelä teki voitokkaan paluun Kouvot-paitaan, vaikka jäikin pisteittä.

Hongan Tuukka Kotti sivusi piste-ennätystään ja kauhoi ohessa 17 levypalloa ja voiton espoolaisille. Kuvat: Kimmo Metsälä & Matti Koskinen & Francois Perthuis.

- Puolustimme hyvin ja ahdistimme Pyrinnön muun muassa 21 pallonmenetykseen. Pyrintö ei yltänyt tällä kertaa normaalitasolleen, mutta se johtui paljolti siitä, että J'son Stamper sai Damon Williamsin hyvin kiinni ja Pyrinnön hyökkäyspeli vaikeutui, totesi LrNMKY:n valmentaja Jarmo Laitinen.

Kauden loppuun asti LrNMKY:n kanssa nyt sopimuksen tehnyt Stamper kunnostautui hyökkäyspäässäkin voittajien tehomiehenä 24 pisteellä ja 17 levypallolla. Sami Pekkola heitti 22 pistettä.

Pyrinnöstä Kenneth Lowe teki 22 ja Chris Hester 15 pistettä. Damon Williams keräsi 13 pisteen lisäksi 15 levypalloa.

Kouvot katkaisi Karhun nousun

Koko syyskierroksen sarjan jumbona majailleen Kauhajoen Karhun nousu ja neljän pelin voittoputki katkesi Kouvolassa Kouvojen 97-83 (44-34) -voitolla.

Kouvot otti pelin haltuunsa toisella neljänneksellä, kun se käänsi 25-22 -vierasjohdon 41-27 -johdokseen. Kouvojen johto kasvoi suurimmillaan 21 pisteeseen, jonka Karhu kuroi tosin vielä seitsemän pisteen suuruiseksi.

Vieraat voittivat levypallot 35-25, mutta sortuivat peräti 28 pallonmenetykseen.

Kyle Shiloh heitti Kouvoille 25 pistettä ja Ross Neltner 24. Kouvojen tällä viikolla pestaama Pasi Riihelä aloitti 13 peliminuutilla ilman pisteitä.

Kouvoissa syyskuussa piipahtanut Reginald Golson teki Karhulle 23 pistettä ja Jeremiah Wood keräsi 22 pistettä sekä 16 levypalloa. Sairaslistalla olleen Maurice Hortonin tilalla pelasi Keith Gayden 13 pisteen teholla.

Hongalle voitto Namika Lahdesta

Namika Lahti antoi Espoossa hyvän vastuksen Hongalle, joka käänsi kuitenkin pelin lopulta 86-77 (39-38) -voitokseen.

Honka piti johtoa kaksi viimeistä jaksoa, mutta lahtelaiset kyttäsivät vielä seitsemän minuuttia ennen loppua vain neljän pisteen päässä.

Hongan Tuukka Kotti sivusi Korisliigan otteluennätystään 26 pisteellä, jonka lisäksi hän kahmi 17 levypalloa. Carl Elliott teki 20 pistettä. Hongalta puuttui polvivaivainen Jukka Matinen.

Ilman selkäänsä potevaa Roope Suoniota pelanneesta Namikasta Corey Rouse pääsi 26 pisteeseen ja Pasi Pekkola 17:ään.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia