Pyrinnön ryhmä koossa, Minetti palaa Tampereelle

13.9.2005 Korisliigaan valmistautuvan Tampereen Pyrinnön edustusjoukkueen ryhmä on kasassa. Joukkueen kanssa kesän harjoitellut Tero Minetti on vakuuttanut valmennusjohdon kunnostaan ja palaa Englannista Pyrinnön rivistöön.

- Terolla oli 1,5 vuotta sitten pieniä jalkavaivoja, jotka haittasivat hiukan harjoittelua kevätkaudella ja oikeastaan vielä pahenivat Teron siirryttyä Englantiin loppukevääksi, kertoo Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen.

Laitisen mukaan nuo jalkavaivat tuntuvat olevan taakse jäänyttä elämää ja Minetti voi jatkaa prässäämistä. Pyrinnöllä on asettaa ensi kaudella takakentälle todella paljon nopeita jalkoja.

- Tarkoitus on saada aikaan samanlaista ylitsepursuavan energistä puolustusta kuin mitä Tampereella nähtiin joitain vuosia sitten kaavailee Laitinen.

- Pirkkalasta tullut La Trice Little on todella sitkeä puolustaja, Purduen ja Turkin kautta Pyrintöön tuleva Kenny Lowe on myös tunnettu aggressiivisesta puolustuksestaan. Eikä tuo Antero Lehtokaan niitä hitaimpia poikia ole, Laitinen jatkaa.

Pyrinnön ulkomaalaisvahvistukset saapuivat suhteellisen myöhään maahan, joten joukkuepeli ei ole Laitisen mielestä vielä valmiina.

- Joukkuepeli ei ole varmaan kunnossa vielä sarjan alkukierroksilla, mutta saman ongelman kanssa painivat muutamat muutkin joukkueet. Pelaamme kuitenkin vielä kuusi harjoitusottelua ennen kauden alkua, joten eiköhän sitä hiukan saada tuntumaa joukkuepelaamisestakin.

Uusina pelaajina Pyrintöön ovat siirtyneet KTP:stä Joni Harjula ja Hongasta Jukka-Pekka Väänänen. Harjoitusryhmän koko on poikkeuksellisen suuri. Osa pelaajista pelaa kuitenkin myös 22-vuotiaiden sarjassa ja nuori lupaus Petri Heinonen myös A-poikien sarjassa.

Pyrinnön joukkue kaudella 2005–2006

  1. Antero Lehto
  2. Tero Minetti
  3. Latrice Little
  4. Kenny Lowe
  5. Riku Liljeberg
  6. Joni Harjula
  7. Jukka-Pekka Väänänen
  8. Sami Kajander
  9. Petri Heinonen
  10. Mikko Laanniemi
  11. Jura Ratia
  12. Jussi Korhonen
  13. Jari Pulkkinen
  14. Eero Pitkänen
  15. Omar Bynum
  16. Uka Agbai


Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

Näytä lisää vastaavia