6.2.2005 Tuukka Kotin edustama Providencen yliopistojoukkue käy läpi kovia aikoja. Tasokkaassa Big East –konferenssissa pelaava Providence on hävinnyt kaikki kahdeksan tärkeää konferenssiotteluansa, vaikka muita vastustajia vastaan peli on sujunut mallikkaasti voittosuhteella 10-4. Tuoreimman tappionsa Providence kärsi varhain sunnuntai-aamuna, kun Villanova nujersi sen 89-81.
Yliopistokoripallossa konferenssin sisäiset ottelut määrittävät pitkälti sen, millaisista asemista joukkue lähtee kevään ratkaisupeleihin, konferenssiturnaukseen tai mahdollisesti valtakunnan mestaruusturnaukseen.
Providencen kohtalo on ollut kova Big East –konferenssissa. Pittsburghia vastaan ero retkahti suurenpuoleiseksi, mutta muut konferenssipelinsä Providence on hävinnyt alle kymmenen pisteen erolla. Tappiot ovat käyneet raskaaksi, sillä Providence on kauden mittaan ehtinyt näyttää, että se on vakavasti otettava joukkue. Tällä hetkellä USA:n kahdeksanneksi parhaimmaksi joukkueeksi arvostettua Syracusea Providence esimerkiksi piti tiukoilla aina loppuun saakka (tulos 71-75).
Villanova-ottelussa 204-senttinen Kotti pelasi 37 minuuttia, teki kymmenen pistettä, otti kuusi levypalloa, jakeli neljä koriinjohtanutta syöttöä ja torjui kertaalleen.
Edellisessä pelissään Providence onnistui selättämään Virginian lukemin 98-79. Providencen harmiksi Virginia ei kuulu Big East –konferenssiin. Kotti ansioitui 15 pisteen, viiden levyrin, kahden torjunnan ja kahden riiston edestä.
Valparaison suomalaislaituri Shawn Huff pelasi 13 minuuttia ja teki kolme pistettä Centenarya vastaan. Pisteistä kaksi syntyi kreivin aikaan. Huff upotti kylmähermoisesti kaksi vapaaheittoa, tasoitti ottelun ja vei sen jatkoajalle, kun seitsemän sekuntia varsinaista peliaikaa oli jäljellä. Valparaiso voitti lopulta lukemin 81-76.
”Valpo” on neljän ottelun voittoputkessa. Ennen Centenarya se kaatoi IUPUI:n 64-61 sekä Southern Utahin 93-77 vieraissa. IUPUI-pelissä Huff kokosi komeat tehot 11/8.
Esa Mäki-Tulokkaan Long Island voitti kotonaan Sacred Heartin 81-76. Mäki-Tulokas oli vahvassa iskussa, pussitti kymmenen pistettä, kauhoi huomaansa yhdeksän irtopalloa ja antoi kolme syöttöä. Edeltävässä ottelussaan Long Island hävisi vieraskentällä Monmouthille 65-75 Mäki-Tulokkaan ansioiden ollessa niinikään kymmenen pinnaa, viisi levyriä, kolme syöttöä ja kolme riistoa.
Olli Ahvenniemi ei viime otteluissa ole saanut paljoakaan peliaikaa. Hänen edustamansa Mainen voittaessa vieraissa Stony Brookin 76-63 Ahvenniemi pääsi parketille viideksi minuutiksi, joiden aikana hän teki kaksi pistettä. Otteluissa Bostonia (43-52-tappio) ja Maryland-Baltimorea (57-71-tappio) Ahvenniemi ei pelannut.
Sami Pekkola kokosi kolme pistettä tappioihin päättyneissä peleissä Farleigh Dickinsonia (54-78) ja Robert Morrisia (63-68) vastaan. Mount St. Mary’sia vastaan Pekkola sai enemmän peliaikaa ja käytti 16 minuuttiaan hyväkseen pussittamalla kahdeksan pistettä ja poimimalla kahdeksan levyriä.
St. Joseph’sia edustava 213-senttinen Artur Surov on loukkaantunut. Hän on ollut sivussa tositoimista jo jonkin aikaa käden hiusmurtuman vuoksi.
Viime kaudella Trefl Sopotin Puolan cup-mestaruuteen valmentanut Mikko Larkas, 44, vaihtaa seuraa. Susijenginkin valmennusjohtoon pitkään kuulunut Larkas siirtyy päävalmentajaksi Unkarin suurseuraan ja kestomenestyjään Szolnoki Olaj’hin.
Susijengin kulmakiviin lukeutuva Mikael Jantunen päätti pitkän kautensa Turkin mestaruusjuhliin juhannusaattoiltana, kun hänen edustamansa suurseura Fenerbahce kaatoi Besiktasin neljännessä finaaliottelussa 75–77 (45–40). Täydellistä työtä kahden pisteen heitoissaan tehnyt Jantunen viimeisteli finaalissa 12 pistettä.
WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.
Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.
Hollannin liigaan saatiin keskiviikkoiltana suomalaismestari. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Erik Sajantilan edustama Landstede Hammers päihitti finaalisarjan neljännessä osaottelussa ennakkosuosikki ZZ Leidenin lukemin 90-74 (46-47) ja otti siten mestaruuteen tarvittavan kolmannen finaalivoittonsa.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.