17.11.2015 Matti Nuutinen oli joukkueensa paras pistemies, kun Arkadikos kohtasi Kreikan pääsarjassa legendaarisen Panathinaikosin. Nuutisen 17 pistettä eivät riittäneet voittoon saakka, vaan Panathinaikos vei ottelun 61-78 (38-47). Jamar Wilson taas 7 pistettä debyytissään Partizanin riveissä.

Matti Nuutinen pussitti 17 pistettä legendaarista Panathinaikosia vastaan. Kuva: Ville Vuorinen.
Panathinaikos nappasi ottelun ohjakset käsiinsä jo ensimmäisellä puoliajalla. Vaikka Arkadikos oli parempi kolmannella neljänneksellä 16-14, niin se ei riittänyt voittotaisteluun Panathinaikosin viedessä päätösneljänneksen 12-17.
Nuutinen heitti kovalla tarkkuudella (2p 4/4, 3p 3/5) ja kirjautti 17 pisteensä lisäksi 5 levypalloa 22 minuutissa. Taustatukea Nuutiselle antoi vain Eufthimios Gatsopoulos 11 pisteellä.
Panathinaikosin tehokaksikon muodosti Euroliiga-tähdet Miroslav Raduljica (21/5) ja Nick Calathes (7/6/6 syöttöä).
Jamar Wilsonin Partizan oli kahden pisteen päässä 62-62 Zadarista vielä pari minuuttia ennen loppua, mutta Zadarin vapaaheittotyöskentely oli varmaa ratkaisuhetkillä. Kroatialainen Zadar vei Adrianmeren liigassa pisteet nimiinsä 65-61 (36-28).
Wilson pelasi debyyttipelissään Partizanin riveissä 19 minuuttia heittäen 7 pistettä, hakien 1 levypallon ja jakaen 1 syötön. Partizanin tehokkain oli Kevin Jones (16/5), kun taas Zadarilta onnistui Ante Delas (27/3/4 syöttöä).
Shawn Huffin Ludwigsburg voitti Saksan Bundesliigassa BG Göttingenin 90-76 (44-37). Ludwigsburg oli vielä avausneljänneksellä altavastaajan asemassa, mutta vahva toinen ja kolmas neljännes turvasin kotijoukkueelle sarjapisteet.
Huff sai peliaikaa vajaat 30 minuuttia ja heitti sinä aikana 9 pistettä ja noukki 3 levypalloa. Ludwigsburgin kärkinimi ottelussa oli Mustafa Shakur (26/7/4 syöttöä).
Gordon Herbertin luotsaama Frankfurt Skyliners oli osallisena jännitysnäytelmää Saksan Bundesliigassa, kun Brose Baskets kiri 2 pisteen päähän 18 sekuntia ennen loppua. Skylinersin vapaaheittotyöskentely ja puolustus piti kuitenkin huolen, että voitto kirjattiin frankfurtilaisille 88-86 (48-40).
Skylinersin parhaat olivat Danilo Barthel (23/4) ja Aaron Doornekamp (22/2). Broselta Bradley Wanamaker teki tuhojaan 36 pisteen arvoisesti.
Sasu Salinin Gran Canaria kärsi kauden toisen tappionsa Espanjan ACB-liigassa, kun Iberostar Tenerife vei voiton niukasti 65-63 (29-34). Kaksi minuuttia ennen loppusummeria teneriffalaisten Davin White (14/2) heitti loppulukemat vaikealla kolmosella.
Salin (3/5) sai ottelussa peliaikaa 26 minuuttia, mutta tuskasteli heittonsa kanssa upottaen vain yhden kolmosen viidestä yrityksestä. Gran Canarian pistekärki oli Alen Omic (15/9).
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.