Namika Lahti ulos pudotuspeleistä

19.3.2011 Korisliigassa ja sitä edeltäneessä SM-sarjassa 2000-luvulla viisi kertaa finaaleihin ja kahdesti mestariksi yltänyt Namika Lahti jää nyt toisena kautena peräkkäin ulos pudotuspeleistä. Tämä varmistui lauantaina, kun Kouvot haki Lahdesta 88-77 (38-36) -voiton ja samaan aikaan ToPo voitti Porvoossa Tarmon täpärästi 87-86 (49-50). ToPo varmisti kahdeksantena joukkueena pudotuspelipaikkansa.

Ville Kauniston ja Kouvot tukahduttivat Namika Lahden pudotuspelihaaveet.

ToPo ja Tyray Pearson selvisivät säikähdyksellä Porvoon-vierailustaan. Samalla varmistui helsinkiläisten paikka pudotuspeleissä. Kuvat: Francois Perthuis.

Lahdessa kotijoukkue käväisi kolmannella jaksolla tovin johdossa, mutta muuten Kouvot hallitsi peliä eikä päästänyt Namikaa enää viimeisellä jaksolla yllättämään.

- Tämä oli meiltäkin heikohko peli, mutta viimeisellä jaksolla saimme pelaamisemme linjaan ja pelaajat hoitivat pisteet kotiin, totesi Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.

Kouvojen tehotrion muodostivat Josh Gonner 24:llä, B.A. Walker 21:llä ja Ville Kaunisto 19 pisteellä. Kaunisto keräsi lisäksi 14 levypalloa.

Kotijoukkueesta Anthony Vereen nosteli 29 ja Ryan Ayers 22 pistettä.

Porvoossa Tarmo oli lähellä yllättää ToPon toisen kerran tällä kaudella. Tarmo pääsi viimeiselle jaksolle yhdeksän pisteen johdossa, mutta hukkasi johtonsa parissa minuutissa. Tarmo pääsi uudestaan johtoon viimeisen kerran minuuttia ennen loppua, mutta Frank Richardsin kolmen pisteen kori käänsi voiton ToPolle.

Tyray Pearson teki ToPolle 27 ja Timo Heinonen 18 pistettä.

Tarmosta Jonathan Heard heitti sarjan tämän kauden neljänneksi korkeimman pistelukeman 38 ja Esa Mäki-Tulokas 12.

Kataja jatkaa kakkossijan metsästystä

Joensuun Kataja haki Espoosta yllättävän helpon voiton Hongasta 83-69 (42-33) -tuloksella.

Voitolla Kataja jatkaa kamppailua runkosarjan kakkossijasta. Hongan sijoitukseksi oli jo varmistunut viides sija.

Kataja hallitsi peliä toiselta neljännekseltä alkaen ja venytti kolmannella jaksolla johtonsa jo 21 pisteeseen. Honka ei saanut päätösjaksolla eroa 12 pistettä pienemmäksi.

- Pystyimme toteuttamaan puolustuksessa niitä asioita, joista olimme sopineet. Saimme (Jamar) Wilsonin ja (John) Williamsonin sekä myös Belserin (Corey) hyviin kuriin. Teimme sillä osastolla hyvää duunia, kiitteli Kataja-valmentaja Toijala.

Darren Fells heitti Katajalle 22 pistettä ja Jared Newson 16.

Williamson oli Hongan tehokkain 19 pisteellä. Wilson teki 15 pinnaa.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot  
 
2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

Näytä lisää vastaavia