2.1.2006 Korisliigan joulutauko sekoitti Pyrinnön ulkomaalaispakan totaalisesti. Tammikuun ensimmäisessä koitoksessa kolmikosta Lowe, Agbai, Bynum ei nähdä kentällä ketään.
Lähinnä Kenny Lowen saappaita täyttämään asettuva yhdysvaltalainen Albert Mouring on 190-senttinen heittävä takamies, jolla on vyöllään NCAA:n mestaruus vuodelta 1999. Mouring on pelannut useita vuosia Euroopassa. Viime kaudella Mouring pelasi kymmenen ottelua turkkilaisen Besiktasin kokoonpanossa 11 pisteen keskiarvolla.
Vuonna 2003 Mouring mätti koreja USBL-kesäliigassa samassa joukkueessa viime kaudella Pyynikin yleisöä viihdyttäneen Lamont Turnerin kanssa. Turnerin viimeistellessä 19 pistettä ottelua kohden, merkkautti Mouring tilastoonsa 28 pisteen keskiarvon ja mies valittiin liigan vuoden pelaajaksi.
Tämän kauden mies aloitti Israelin ykkössarjassa, mutta joukkueen johto ei ollut tyytyväinen tuloksiin ja Mouring sai lähtöpassit.
- Mouring on erinomainen korintekijä, joka on tekee pisteensä monipuolisesti läheltä, kaukaa ja vapaaheittoviivalta aina hyvillä prosenteilla, luonnehtii Jarmo Laitinen.
Myös amerikkalainen DJ Harrison on toinen uusi pyrintöläinen. Hän esiintyi yliopistourallaan arvostetussa BIG12-konferenssissa Coloradon joukkueessa 13 pisteen ja viiden levypallon keskiarvoilla.
Toissa kaudella 200-senttinen Harrison oli mukana voittamassa Irlannin cup-mestaruutta ja tehtaili kauden aikana tilastoikseen 21 pistettä ja 15 levypalloa. Viime kaudella DJ vei puolestaan Englannin cupin ja esiintyi Englannin pääsarjan finaalissa lopulta kakkoseksi jääneessä Chesterin joukkueessa.
- DJ on monipuolinen laituri, joka pystyy pelaamaan sekä sisällä että ulkona. Hyvänä heittäjänä hän monipuolistaa hyökkäyspeliämme, kertoo Laitinen.
Kolmas tulokas on jo ennen joulua Tampereelle suuntaamassa ollut Kueth Duany. 198-senttinen Sudanissa syntynyt Duany on 3-2 -paikan pelaaja, joka juhli NCAA:n mestaruutta kaudella 2003 joukkueensa kapteenina nakuttaen tilastoikseen 12 pistettä neljä levypalloa ja kaksi syöttöä.
Duany on pelannut myös Israelissa, Belgiassa sekä Saksassa. Kesän 2004 mies pelasi Utah Jazzin kesäliigajoukkueessa. Syyskausi 2005 kului Henrik Dettmanin valmentamassa Braunschweigin joukkueessa roolipelaajana.
- Kueth on hyvä urheilija ja joukkuepelaaja, ei varsinainen korintekijä. Urheilullisuutensa ansiosta hän on myös luotettava levypallopelaaja, arvioi Laitinen.
- Kolmen uuden pelaajan tulo merkitsee melkoista muutosta, josta ei selvitä yhdellä tai kahdella harjoituskerralla, myöntää Laitinen.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.