Mestaruusnälkäiset KTP ja Kataja kantoina toistensa kaskessa Korisliigan välierissä

24.4.2013 11:30 Perinteikäs kotkalainen KTP nosteli edellisen kerran Pantteri-patsasta keväällä 1994, jolloin joukkuetta tähdittivät vielä Larry Pounds ja Pertti Marttila. Joensuun Kataja on puolestaan hakenut viimeisen 11 vuoden aikana viisi hopea- ja kolme pronssimitalia, muttei ole yltänyt kertaakaan kultaan. Perinteikkäät joukkueet ovat nyt kantoja toistensa kaskessa tiellä kohti Korisliigan finaaleja.

Johnell Smithin Kataja hakee ensimmäistä mestaruuttaan. KTP nosteli viimeksi Pantteri-patsasta Joonas Lehtorannan (oikealla) syntymävuonna 1994.

Antwine Williamsin KTP vannoo terävän palloscreenipuolustuksen ja levypallopelin nimeen.

Sami Lehtorannan Kataja sai tärkeitä lepopäiviä hurjan ottelurumban jälkeen.

Bojan Sarcevicin KTP:n peli parani joka pelissä puolivälierissä Kouvoja vastaan. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Kai Kilappa.

Korisliigan runkosarjan kakkossijalle ja EuroChallenge-liigan kahdeksan parhaan joukkoon yltänyt Joensuun Kataja on jättänyt taakseen ennen kokemattomat ruuhkaviikot.

 

Kataja ehti pelata hurjat 14 ottelua 29 päivän sisään runkosarjan lopun ja puolivälierien otteluruuhkassa. Kaadettuaan Lappeenrannan NMKY:n puolivälierissä on Kataja saanut viimein hieman kaipaamaansa lepoa alle.

 

– Palauduimme otteluruuhkasta pari päivää ottamalla vähän rauhallisemmin. Emme ole pystyneet harjoittelemaan ihan toivomallamme tavalla, sillä joukkueessa on kiertänyt flunssapöpö, mutta onneksi emme ole ensimmäistä kertaa pappia kyydissä; kokemus kertoo, että tässä vaiheessa kautta pitää aina olla B- ja jopa C-suunnitelma plakkarissa, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kertoo.

 

LrNMKY-puolivälieräsarja oli Toijalan mukaan joukkueelta kaksijakoinen esitys. Juuri kukaan ei odottanut LrNMKY:n pystyvän pistämään kapuloita joensuulaisrattaisiin, mutta Lassi Tuovin suojatit varastivat Katajalta yhden voiton ja piinasivat ennakkosuosikkia pitkään myös neljännessä osaottelussa Lappeenrannassa.

 

– Ensimmäinen osaottelu oli niin läpihuutojuttu, ettei siinä oikeastaan noussut syke ollenkaan. Toisessa pelissä emme taas päässeet omassa tekemisen tasossa missään vaiheessa riittävän korkealle. Se oli tosin meille varmasti tarpeellinen herätys, Toijala miettii.

 

– Kolmannessa pelissä pelasimme sillä tasolla, millä pelasimme helmi-maaliskuussa EuroChallengessa, eli lähellä kauden parastamme. Ja vaikka neljäs ottelu oli meiltä toista ottelua parempi, ei tekemisemme ollut sitä tasoa, mitä olisin toivonut. Tunnustus kuitenkin Namikan suuntaan ja onneksi kävi niin, että jouduimme vielä tässä vaiheessa kautta tarkistamaan omaa tekemistämme.

 

Katajan haastaa välieräkamppailuun KTP, jota vastaan joensuulaiset ovat voittaneet joulun jälkeen neljästä pelaamastaan ottelusta kolme. Toijala ei kiikaroi turhan kauaa runkosarjan kohtaamisten suuntaan, vaan hakee osviittaa tuleviin peleihin joukkueiden maksimitasosta.

 

– KTP oli yhdessä vaiheessa talvea liigan kuumin joukkue ja osoitti silloin tason, jolla he pystyvät voittamaan mestaruuden. He yrittävät välierissä takaisin korkeimmalle tasolleen aivan kuin mekin. Välierät pelataan niin tiiviisti, että finaaliin etenee se joukkue, joka pystyy suorittamaan kaikkein tasaisimmin lähimpänä maksimitasoaan.

 

KTP:n katse palloscreenipuolustuksessa ja levypalloissa

 

KTP:lla on takanaan hieman Joensuun Katajaa pidempi huili, sillä kotkalaiset laittoivat puolivälierävastustajansa Kouvot pakettiin suoraan kolmessa ottelussa.

 

KTP:n päävalmentaja Sami Toivianen antaa joukkueelleen päättyneistä puolivälieristä hyvän arvosanan ja uskoo, että joistain puolivälierien leipäpeleistä on kotkalaisille apua myös välierävaiheessa Katajaa vastaan.

 

– Meidän hyökkäyspelistämme löytyi puolivälieräsarjan jokaiseen otteluun uusia elementtejä ja liikutimme palloa tavalla, johon Kouvot ei pystynyt vastaamaan. Levypallopelaaminen oli niin hyvää, että olen sitä katsellut vielä jälkikäteen ottelutallenteilta ja painottanut joukkueelle, että näin meidän on pidettävä huoli irtopalloista Katajaakin vastaan, Toivianen valaisee.

 

Toiviainen kuitenkin muistuttaa, että Kataja on kokemukseltaan ja tulivoimaltaan astetta kovempi vastustaja kuin Kouvot.

 

– Tietyt palloscreenipuolustukset, jotka toimivat meillä Kouvoja vastaan, varmasti pätevät myös välierissä. Katajalla on kuitenkin ratkaisijoita paljon Kouvoja enemmän, eli jos jätämme screenin puolustuksen puolitiehen, heiltä löytyy vapaita heittäjiä varmaan joka kolkalta. Meidän on pystyttävä reagoimaan sen mukaan ja muokkaamaan siten peliämme, valmentaja pyörittelee.

 

Kataja pyöritteli KTP:ta joukkueiden kahdessa ensimmäisessä kohtaamisessa, mutta KTP vei kolmannen joukkueiden keskinäisistä otteluista – pitkälti mukautumiskykynsä ansiosta.

 

– Kolmannessa keskinäisessä ottelussamme onnistuimme monessa asiassa hyvin. Kahden tappion jälkeen teimme muutamia muutoksia puolustuspeliimme, ja tekemämme muutokset koituivat hyödyksemme. Ne olivat kahden laatujoukkueen hyviä pelejä, mutta en näe, että niillä olisi tässä vaiheessa kautta iso merkitys, Toiviainen miettii.

 

KTP matkustaa Joensuuhun keskiviikkona.

 

Avainpelaajat pudotuspeleissä

 

Kataja

 

  • Jonte Flowers (196/28): Pisteet 15,5 Levypallot 5,0 Syötöt 3,5 Riistot 1,3
  • Antti Kanervo (192/24): Pisteet 15,0 Levypallot 2,5 Syötöt 1,8 Riistot 1,0
  • Johnell Smith (185/32): Pisteet 12,3 Levypallot 4,0 Syötöt 4,0 Riistot 1,8
  • Petri Virtanen (183/32): Pisteet 12,3 Syötöt 3,8 Levypallot 1,0
  • Vesa Mäkäläinen (200/26): Pisteet 6,5 Levypallot 6,5 Syötöt 1,8 Riistot 1,0

 

KTP

 

  • Sefton Barrett (196/29): Pisteet 19,0 Levypallot 8,0 Syötöt 2,3 Riistot 1,0
  • Timo Heinonen (198/31): Pisteet 18,7 Levypallot 7,3
  • Devonne Giles (203/29): Pisteet 14,7 Levypallot 12,7 Syötöt 1,7 Blokit 1,3
  • Bojan Sarcevic (190/25): Pisteet 12,7 Levypallot 5,7 Syötöt 2,7 Riistot 2,0
  • Antwine Williams (192/37): Pisteet 11,0 Levypallot 4,3 Syötöt 3,3 Riistot 1,7

 

Otteluaikataulu

 

  • To 25.4. klo 18:30 Joensuun Kataja – KTP-Basket (URHOtv)
  • La 27.4. klo 17:00 KTP-Basket – Joensuun Kataja
  • Ma 29.4. klo 18:30 Joensuun Kataja – KTP-Basket

 

Tarvittaessa:

 

  • To 2.5. klo 18:30 KTP-Basket – Joensuun Kataja (URHOtv)
  • La 4.5. klo 17:00 Joensuun Kataja – KTP-Basket

 

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Näytä lisää vastaavia