LrNMKY sai tappioputken poikki KTP:tä vastaan

10.11.2004 Lappeenrannan NMKY nujersi KTP:n koripallon Sparliigan ottelussa pistein 79-69 (36-37). Lappeenrantalaisryhmää on povattu kevään menestyjäksi, mutta nimivahvan ryhmän peli takkuili pitkään. KTP-voiton myötä katkesi joukkueen kolmen ottelun tappiokierre.

LrNMKY piti puolustuksellaan sarjan toiseksi tehokkaimman korintekijäryhmän niukassa pistelukemassa. Kotijoukkueen tehoista vastasivat Andre Foreman, Pasi Riihelä ja Matthew Williams, jotka heittivät joukkueen pisteistä 66.  

KTP oli reissussa seitsemän pelaajan ryhmällä, mutta pelasi käytännössä kuudella. Roope Mäkelä heitti KTP:lle kovilla prosenteilla 28 pistettä.   

Tarmo joutui nöyrtymään Lahdelle kotonaan 

Sarjassa tähän saakka vähimmin tappioin porskuttanut Porvoon Tarmo ei kyennyt noukkimaan sarjapisteitä kotonaan Namika Lahtea vastaan. Lahti vei kamppailun 91-107 (44-53), ja oli terästä erityisesti kolmannella kymmenminuuttisella vieden sen pistein 27-15.  

Lahden heittopeli kaaren takaa oli ilmiömäistä: 14/23, 61 %. Jesper Parve ei erehtynyt kuudesta kolmosestaan yhdessäkään ja oli ottelun tehokkain 30 pisteellä. Mario Woodson ja Sami Lehtoranta huolehtivat, että levypallotilasto meni Lahden nimiin lukemin 32-20. 

Huippuvireinen Kouvot nujersi Huiman  

Puolustava mestarijoukkue Kouvot venytti voittoputkensa viiteen otteluun kaatamalla vieraissa Huiman luvuin 75-80 (46-45).  

Voittorutiini tuntui päätösneljänneksellä, jonka Kouvot vei 20-10. Isompana joukkueena Kouvot pystyi pelaamaan maltilla pallot korin alle, ja esti puolustuspäässä Huiman kaukoheitot.  

Jermaine Dearman nosti 13 sekuntia ennen päätöstä korilla ja bonusvapaaheitolla Kouvot kolmen pisteen johtoon. Dearman oli myös ottelun korikuningas 28 pisteellä. Jeremiah Johnson nakutti Huimalle 26 pistettä.   

Aura Basket jälleen vahva tiukassa ottelussa 

Sarjanousija Aura Basket osoitti jälleen pärjäävänsä tiukoissa tilanteissa voittamalla Pussihukat niukasti 85-82 (46-48). Turkulaisryhmä on vääntänyt viidestä voitostaan neljä alle viiden pisteen erolla.  

Kotijoukkueella oli jo päätösneljänneksellä 10 pisteen kaula, mutta PuHu nousi vielä. Loppuhetkillä vieraiden kolmoset eivät kuitenkaan osuneet, ja sarjapisteet jäivät Turkuun.  

Aura Basketin tehokkain oli tutusti Boakai Lalugba (27/11). Juha Sten säesti hyvin (17/2). Puhun paras pistemies oli Marckell Patterson (22/5).   

Pyrbasket kauden toiseen voittoon 

Sarjan häntäpään taistelussa Pyrbasket vei Korihaita pistein 89-73 (53-37). Samalla katkesi tamperelaisten kolmen ottelun tappioputki.  

Heti avausneljännes näytti ottelun suunnan: nälkäinen Pyrbasket heitti 35 pistettä Korihaiden 25 vastaan. Kotijoukkue vei levypallot 44-34, ja heitti kautta linjan vieraita paremmin. Korihait laittoi ilmaan 25 kolmen pisteen yritystä osuen vain viidesti. Lamont Turner rauhoittui hieman edellisen ottelun 45 pisteen saaliistaan, ja latoi nyt 17 pistettä.  

Pyrbasketin tehokkaimmaksi nousi Aaron Haynes (29/9). Korihaiden Ed Dotson kirjautti teholuvut 24/10. 

Katajalla tuloksekas vierailu Saloon 

Joensuun Kataja ruhjoi Vilpas Vikingsin Salossa pistein 60-93 (29-51). Maanantaisesta tappiosta Tarmolle sisuuntunut Kataja dominoi pelin kulkua alusta saakka, ja ero kasvoi tasaisesti jakso jaksolta.  

Ottelun kuumin pelaaja oli Jyri Lehtonen, jonka tilastorivistä tuli hurja: 25 pistettä (kolmoset 6/7), 7 levypalloa ja 11 syöttöä. Kauden ensimmäinen tripla-tupla oli siten kolmen levypallon päässä. Katajan toinen tehopelaaja oli Llewellyn Smalley, joka säkitti 24 pistettä.  

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia