3.9.2012 Korisliiga-kauteen 2012/13 valmistautuva Lappeenrannan NMKY on kiinnittänyt vahvuuteensa kaksi omaa kasvattiaan, 20-vuotiaat Anton Kankaanpään ja Miki Puittisen. Pasi Riihelän jatko joukkueessa on toistaiseksi auki.
193-senttinen Kankaanpää pelasi LrNMKY:n riveissä viime kaudella, 192-senttiselle Puittiselle tuleva kausi tulee olemaan ensimmäinen Korisliigassa.
Päävalmentajana toisen kautensa aloittava Lassi Tuovi näkee joukkueensa lähtökohdat edellisvuoden kaltaisina. Kokeneempaan päähän joukkue on saanut liigajyrä Clifton Jonesin sekä ToPon ex-kapteenin Antti ”Jumppa” Niskasen. Uutta tulemista liigapeleissä hakevat I divisioonan parhaimmistoa ollut Tuomas Viertola sekä FoKoPon kanssa liiganousua juhlinut Joel Heinikoski.
– Kasassa on nuori joukkue, jota kokenut Jones täydentää loistavasti. Heitämme rohkeasti vastuuta omille kasvateillemme, mutta samalla odotan näiden hankintojemme ottavan Cliftonin johdolla isoa roolia, Tuovi toteaa.
Sanomalehti Etelä-Saimaa uutisoi alkuviikosta Pasi Riihelän jättäytyvän Korisliigan peleistä toistaiseksi sivuun. Riihelän päätöksestä huolimatta LrNMKY ei etsi aktiivisesti vahvistuksia kotimaiseen miehistöönsä ennen kauden alkua.
– Pidämme silmät auki tilanteen suhteen. Meillä jää Pasin päätöksen myötä pelivaraa, mikäli mielenkiintoisia valintoja syksyn aikana ilmenee. Numero yhdeksää ei tulla kokoonpanossa täyttämään kenenkään muun toimesta ja tilanne katsotaan kauden aikana uudestaan, mikäli Pasi ilmaisee kiinnostuksensa ja mahdollisuutensa palata kentille, Tuovi jatkaa.
LrNMKYn sopimuspelaajat kaudelle 2012/13 ovat Matthew Gibson, Clifton Jones, Anttoni Tapio, Henri Välimaa, Tuomas Viertola, Joel Heinikoski, Antti Niskanen, Anton Kankaanpää sekä Miki Puittinen. Joukkuetta valmentaa Lassi Tuovi apunaan Juha Sten.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.