3.9.2012 Korisliiga-kauteen 2012/13 valmistautuva Lappeenrannan NMKY on kiinnittänyt vahvuuteensa kaksi omaa kasvattiaan, 20-vuotiaat Anton Kankaanpään ja Miki Puittisen. Pasi Riihelän jatko joukkueessa on toistaiseksi auki.
193-senttinen Kankaanpää pelasi LrNMKY:n riveissä viime kaudella, 192-senttiselle Puittiselle tuleva kausi tulee olemaan ensimmäinen Korisliigassa.
Päävalmentajana toisen kautensa aloittava Lassi Tuovi näkee joukkueensa lähtökohdat edellisvuoden kaltaisina. Kokeneempaan päähän joukkue on saanut liigajyrä Clifton Jonesin sekä ToPon ex-kapteenin Antti ”Jumppa” Niskasen. Uutta tulemista liigapeleissä hakevat I divisioonan parhaimmistoa ollut Tuomas Viertola sekä FoKoPon kanssa liiganousua juhlinut Joel Heinikoski.
– Kasassa on nuori joukkue, jota kokenut Jones täydentää loistavasti. Heitämme rohkeasti vastuuta omille kasvateillemme, mutta samalla odotan näiden hankintojemme ottavan Cliftonin johdolla isoa roolia, Tuovi toteaa.
Sanomalehti Etelä-Saimaa uutisoi alkuviikosta Pasi Riihelän jättäytyvän Korisliigan peleistä toistaiseksi sivuun. Riihelän päätöksestä huolimatta LrNMKY ei etsi aktiivisesti vahvistuksia kotimaiseen miehistöönsä ennen kauden alkua.
– Pidämme silmät auki tilanteen suhteen. Meillä jää Pasin päätöksen myötä pelivaraa, mikäli mielenkiintoisia valintoja syksyn aikana ilmenee. Numero yhdeksää ei tulla kokoonpanossa täyttämään kenenkään muun toimesta ja tilanne katsotaan kauden aikana uudestaan, mikäli Pasi ilmaisee kiinnostuksensa ja mahdollisuutensa palata kentille, Tuovi jatkaa.
LrNMKYn sopimuspelaajat kaudelle 2012/13 ovat Matthew Gibson, Clifton Jones, Anttoni Tapio, Henri Välimaa, Tuomas Viertola, Joel Heinikoski, Antti Niskanen, Anton Kankaanpää sekä Miki Puittinen. Joukkuetta valmentaa Lassi Tuovi apunaan Juha Sten.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.