13.4.2005 Sparliigan runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY pelaa ensimmäistä kertaa seuran historiassa finaaleissa. Lappeenrantalaiset varmistivat finaalipaikkansa kukistamalla keskiviikkona Joensuun Katajan vieraissa 85-75 ja katkaisemalla välieräsarjan voitoin 3-1. Vastus Lappeenrannalle selviää perjantaina, kun Pussihukat ja Porvoon Tarmo kohtaavat viidennen kerran.
Finaaleista on tulossa kahden ensikertalaisen yhteenotto. Pantteri-patsaan jahdissa on ensi kertaa niin LrNMKY kuin tuleva finaalivastus PuHu tai Tarmo. Keskiviikon neljännessä välierässä Tarmo tasoitti ottelusarjan vantaalaisia vastaan niukalla 78-76-voitollaan.
Tulipa Sparliigan finaaleihin Lappeenrannan pariksi kumpi tahansa käynnistyy loppuottelusarja ensi sunnuntaina (17.4.) Lappeenrannan kotikentältä. Runkosarjan voittajana LrNMKY omaa kotikenttäedun. LrNMKY pelaa kuitenkin normaalista kaavasta poiketen kotonaan avausfinaalin lisäksi mahdollisen neljännen sekä mahdollisen viidennen loppuottelun. Kyseiseen järjestelyyn on jouduttu turvautumaan Lappeenrannassa 21.-24.4. järjestettävän Teekkarilaulajien festivaalin vuoksi.
Helpolla ei Lappeenranta keskiviikkona urakastaan selviytynyt. Kataja piinasi sitä aina loppuhetkille saakka. Ratkaisevaan asemaan nousi Katajan saamat virheet ja Lappeenrannan vapaaheitot.
LrNMKY teki neljännessä välierässä yhdeksän pistettä Katajaa enemmän bonusviivalta. Katajan pelaajista virhetilit tulivat täyteen Sami Laaksoselta, Jyri Lehtoselta, Stephen Richiltä ja Teemu Siitoselta.
Kolmessa aiemmassa välierässä LrNMKY oli joukkueista se, joka oli turvautunut tulivoimaansa kaukoetäisyyksiltä. Keskiviikkona Kataja yritti puolestaan pommittaa Lappeenrannan kumoon, mutta kolmosten osumatarkkuus jäi 25,9 prosenttiin.
Lappeenrantalaisista Andre Foreman pussitti ex-seuraansa vastaan 25 pistettä ja vei 11 levypalloa. Jussi Kumpulainen kokosi 16 pistettä ja Chanan Colman sekä Pasi Riihelä 14 mieheen.
Katajan tehot lepäsivät tuttujen miesten harteilla. Llewellyn Smalley heitti 26 pistettä. Jyri Lehtonen säkitti 14, otti yhdeksän levyriä ja jakoi kuusi koriinjohtanutta syöttöä.
Kotivoitot jatkuivat toisessa välieräparissa, kun Tarmo vei kotiyleisönsä edessä keskiviikon neljännen välierän nimiinsä lukemin 78-76. Ratkaisu ottelupariin saadaan perjantaina, kun Pussihukat isännöi Tarmoa Myyrmäessä klo 18:30 alkaen.
Keskiviikon ratkaisuhetkistä ei jännitystä puuttunut. Tarmo johti ottelua kahdella pisteellä, kun PuHu pääsi yhdeksän sekuntia ennen loppua viimeiseen hyökkäykseensä. Vantaalaiset eivät kuitenkaan onnistuneet kaukoheittoyrityksessään.
Tarmo teki ottelussa upean nousun, sillä pahimmillaan se oli 15 pisteen takaa-ajoasemassa. Joukkueen kaukoheittopeli ei ottanut sujuakseen, mutta porvoolaisten onneksi kahden pisteen heitot suhahtelivat korisukan läpi sitäkin tarkemmin. Tarmon kakkosten onnistumisprosentti oli huima 79,4 (27/34).
Porvoolaisista työjuhta Mark Sweet nousi kentän ykköseksi nosteltuaan 19 pistettä. Hän sytytti taistelullaan Tarmon kirin ja käynnisti sen tekemällä puoliajan jälkeen seitsemän tärkeää pistettä. Petri Virtanen osui 18 pisteen edestä.
Pussihukista Timo Heinonen (15/5), Elias Kajander (14/3) ja Nanayaw Awuah-Addae (12/3) olivat parhaat.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.