Lehto, Williams ja Poikola Korisliigan kauden parhaat

22.5.2014 Kolmen vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi palanneen Tampereen Pyrinnön kapteeni Antero Lehto, seuraikoni Damon Williams ja valmentaja Pieti Poikola hakivat manselaisille kolmoisvoiton koripallokauden vuotuisessa päätösgaalassa Helsingissä.

Antero Lehto valittiin Korisliiga-kauden MVP:ksi..

..Damon Williams finaalien MVP:ksi..

..Pieti Poikola vuoden valmentajaksi..

..ja Tuukka Kotti vuoden puolustuspelaajaksi. Kuvat: Kai Kilappa.

Korisliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät 185-senttisen Pyrintö-kasvatti Antero Lehdon selkein äänin vuoden pelaajaksi (MVP) sekä Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi.

Palkinnot olivat Lehdolle enemmän kuin ansaittuja, sillä mestaruuteen päättynyt kausi 2013/14 oli Lehdon pääsarjauran paras. Lehto tyylitteli keskiarvoikseen 16,2 pistettä, 3,8 syöttöä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden ja onnistui mainiosti heittopelissään: kakkoset 53,4 %, kolmoset 39,8 % ja vapaaheitot 80,3 %.

Valinta vuoden pelaajaksi oli Lehdolle uran ensimmäinen, mutta vuoden kehittyneimmäksi Pyrintö-kasvatti valittiin myös tasan kymmenen vuotta (!) sitten, kauden 2003/04 päätteeksi.

- Unelmakausihan tämä oli minulle. Kehityin pelaajana ja tuli mestaruus. Omat pystit vielä kruunasivat. Näistä on haaveiltu niin kauan, kun on tiennyt, että tällaisia palkintoja jaetaan, Lehto iloitsi.

- Seuraavaksi pieni loma perheen kanssa, jonka jälkeen alkaa armoton treeni kohti maailman kärkeä. MM-kisakoneeseen pääsyy olisi kirsikka kakun päälle. Toki tiedostan, että se on armottoman työn takana. 

Korisliigan ikäpresidentti ja Pyrintö-ikoni Damon Williams, 40, palkittiin puolestaan kolmannen kerran urallaan Korisliigan finaalien arvokkaimpana pelaajana. Williams nikkaroi neljän finaaliottelun sarjassa Pyrinnölle 17,5 pistettä, 9,8 levypalloa, 3,8 syöttöä, 1,8 riistoa ja 1,0 blokkia per peli.

 - Eihän sitä olisi ikinä uskonut, kun olin 3-kymppinen, että kymmenen vuotta myöhemmin voittaisin edelleen näitä palkintoja. Olen iloinen ja siunattu, että saan edelleen pelata peliä ja voittaa palkintoja.

Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola vei puolestaan kolmannen kerran urallaan nimiinsä Korisliigan vuoden valmentajan pestin. Poikola palasi Pyrinnön peräsimeen yhden välivuoden jälkeen.

- Helppoahan se on koutsata, kun on hienoja pelaajia joukkueessa. Annoin heidän pelata, Poikola hymyili. 

- Palkintoja on tullut aiemminkin, mutta tällä kertaa teimme mielestäni asioita oikein. Ennen olimme voittokeskeisiä ja nyt olimme harjoitus- ja kehittymiskeskeisiä. 

Kotti häikäisi puolustuksellaan, Fogg vuoden ulkomaalaispelaaja 

Vuoden puolustuspelaajan palkinto matkasi tällä erää Loimaalle ja pronssijoukkue Bisonsille. Ensimmäistä kauttaan Bisonsia edustanut 205-senttinen, 33-vuotias Suomen Susijengin teräsmies Tuukka Kotti äänestettiin liigan parhaaksi puolustajaksi.

Kotti urakoi Bisonsille kauden aikana hurjat 54 ottelua ja kantoi niissä samaa roolia kuin Susijengissäkin vastustajan parhaan ison miehen paimentajana.

Korisliiga oli kauden 2013/14 aikana täynnä erinomaisia ulkomaalaisvahvistuksia, mutta parhaaksi äänestettiin Lapuan Korikobrat liigan häntäpäästä pudotuspelitaisteluun johdattanut Kyle Fogg.

190-senttinen, 24-vuotias Arizonan yliopiston kasvatti vei Korisliigan pistekuninkuuden 27,0 pisteen keskiarvollaan ja urakoi kylkeen 6,4 levypalloa, 4,6 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelussa. Fogg rikkoi kaudella 40 pisteen rajan kahdesti ja 50 pisteen rajan yhdessä ottelussa. 

Mäkäläinen vei ”energiapelaajan” palkinnon, Odabasi rookie of the year 

Pronssi-Bisonsin leveästä rotaatiosta edukseen esiintyi myös Lahden NMKY:n kasvatti ja ”rakkikoira” Ville Mäkäläinen, 29, joka äänestettiin liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.

Terrieripuolustuksestaan tunnettu Mäkäläinen duunaroi Bisonsille 51 ottelussa 7,7 pisteen, 2,7 levypallon ja 1,6 syötön kausikeskiarvot tuoden kaivattua energiaa vaihtopenkiltä. Pudotuspeleissä Mäkäläinen nosti pistekeskiarvonsa 9,9:aan.

Korisliigan historiallisen leveän ja kovatasoisen tulokasluokan kirkkaimmaksi tähdeksi arvostettiin Tapiolan Hongan rookie Anton Odabasi, 18. 205-senttinen Odabasi kirjautti Hongalle 8,0 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden ja urakoi kaksinumeroiset pisteet 14 kertaa pelaamassaan 39 ottelussa.

Suomen Susijengin 26 pelaajan rinkiin nimetyn Odabasin kanssa vuoden tulokkaan palkinnosta kisasivat myös mm. Joni Herrala (Honka), Tuomas Hirvonen (Kouvot), Daniel Dolenc (Kouvot), Alexander Madsen (Kouvot) ja Sami Mäntymaa (Korihait).

Korisliigan vuoden erotuomariksi joukkueiden edustajat arvostivat toista kertaa peräkkäin, kaksissa viime EM-kisoissakin viheltäneen Petri Mäntylän.

KORIPALLOLIITON KAUDEN PARHAAT 2013-14 

Korisliiga

 

 

Vuoden pelaaja

Antero Lehto

Pyrintö

Vuoden valmentaja

Pieti Poikola

Pyrintö

Finaalien MVP

Damon Williams

Pyrintö

Vuoden puolustuspelaaja

Tuukka Kotti

Bisons

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Kyle Fogg

Korikobrat

Vuoden kehittynein pelaaja

Antero Lehto

Pyrintö

Vuoden kuudes pelaaja

Ville Mäkäläinen

Bisons

Vuoden tulokas

Anton Odabasi

Honka

Vuoden erotuomari

Petri Mäntylä

 

Paras toimitsijapöytä, Korisliiga

Kotka

 

Vapaaheitto-palkinto

Ilari Seppälä

Kouvot

Fair Play –palkinto (Framin pytty)

Namika Lpr

 

 

 

Naisten Korisliiga

 

 

Vuoden pelaaja

Dionne Pounds

Catz

Vuoden valmentaja

Mika Haakana

Catz

Finaalien MVP

Jordan Murphree

Catz

Vuoden puolustuspelaaja

Minna Sten

HoNsU

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Alexandria Anderson

Catz

Vuoden kehittynein pelaaja

Titta-Riina Lepistö

HoNsU

Vuoden kuudes pelaaja

Ulriikka Latvala

Huima

Vuoden tulokas

Camilla Grönberg

TuRi

Vuoden erotuomari

Mikko Tähtinen

 

Vapaaheitto-palkinto

Dionne Pounds

Catz

Fair Play -palkinto (Karénin kannu)

 

Catz

 

 

 

 

Muut

 
  

Miesten I divisioonan A paras pelaaja

Joni Harjula

BC Nokia

Miesten I divisioonan B paras pelaaja

Oscar Michelsen

HBA-Märsky

Naisten I divisioonan paras pelaaja

Jenni Laaksonen

HyPo

A-poikien SM-sarjan vuoden pelaaja

Tuomas Hirvonen

Kouvot

A-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja

Lotta Hämäläinen

Catz

B-poikien SM-sarjan vuoden pelaaja

Edon Maxhuni

HNMKY

B-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja

Kia Vaalavirta

Honka

Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä

Okko Järvi

Honka

Vuoden pyörätuolikoripalloilija

Jarmo Leppänen

PuHu Juniorit

Unified-koripallo, vuoden urheilija

Riku Virtanen

PuHu Juniorit

Unified-koripallo, vuoden partneri

Teemu Koskinen

HNMKY

Vuoden koripalloseniori
(Hilkka Hakola-palkinto nro III)

Kari Ikonen

Savonlinna

Vuoden koripallojohtaja

Jyrki Lindström

KTP

Heikki Tuomala-palkinto

Jyrki Tulander

FoA

 
30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

Näytä lisää vastaavia