Lappeenranta yllätti kaimaseuransa

8.2.2014 Namika Lappeenranta katkaisi lauantaina Korisliigassa viiden pelin tappioputkensa yllätettyään kovana kotijoukkueena kunnostautuneen Namika Lahden jatkoajalle venyneessä pelissä 80–88 (35–35, 71–71). Lauantain toisessa ottelussa Kauhajoen Karhu haki tärkeän voiton nujertamalla Salon Vilppaan puolustuksellaan.

Greg Logins osui Lahdessa läheltä ja kaukaa.

Antwine WIlliamsin Karhu puolusti Vilppaan kumoon. Kuvat: Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.

Namikoiden kohtaaminen oli kallistumassa vierailijoille, jotka käänsivät neljännen jakson lopulla 66–63-kotijohdon viiden pisteen edukseen Todd Brownin, Clifton Jonesin ja Greg Loginsin onnistumisilla.

 

Lahtelaiset venyivät kuitenkin jakson viimeisellä minuutilla viisi pistettä ja siirsivät ratkaisun jatkoajalle Storm Warrenin layupilla 22 sekuntia ennen loppua.

 

Jatkoajalla Lappeenrannan paremmuudesta ei kuitenkaan ollut sanottavana kahta sanaa. Brandon McKnight avasi jatkoajan kolmosellaan, jonka jälkeen Antti Niskanen ja Greg Logins kasvattivat vierasjohdon ratkaisevasti seitsemään.

 

– Edellisellä Lahden vierailulla annoimme vastustajalle 22 hyökkäyslevypalloa. Nyt pakotimme Lahden 22 pallonmenetykseen aggressiivisella puolustuksella. Molemmat joukkueet onnistuivat pimittämään vastustajan ykkösheittäjät, mutta meiltä Greg Loginsin heittopeli aukesi hienosti, totesi Namika Lappeenrannan päävalmentaja Lassi Tuovi.

 

Viidesti kolmosessa onnistunut Greg Logins (30/8/4 riistoa) oli seitsemännen voittonsa hakeneen Lappeenrannan ehdoton voimahahmo. Todd Brown (20/7) ja Brandon McKnight (18/7/8 syöttöä) olivat tuttuun tapaan hyökkäyspäässä vahvoja ja Antti Niskanen (10/3/3 syöttöä/3 riistoa) säkenöi puolustajana.

 

Lahtelaisista Storm Warren (22/13/4 blokkia) ja Dan Oppland (17/12/3 syöttöä) raatoivat tupla-tuplat.

 

Karhu ratkaisi kolmannella jaksolla

 

Liigataulukon kahdeksatta sijaa hallinnoiva Salon Vilpas kiusasi Kauhajoen Karhua lauantai-iltapäivänä Pohjanmaalla.

 

Tiiviisti puolustanut Vilpas johti peliä kolmannella jaksolla jo tilanteessa 42–51 ja vielä kolmannen jakson lopulla numeroissa 50–56, jonka jälkeen salolaiset menettivät täysin otteen pelistä.

 

Karhu riuhtaisi seuraavat minuutit ratkaisevasti 13-0 ja upotti Vilppaan viikinkipurren lopullisesti Jussi Eskolan perättäiskolmosilla. Karhun 16. voitto kirjattiin pöytäkirjaan pistein 77–65 (33–31).

 

Andre Williamson (22/16) johti Karhun rynnistystä. Myös Antwine Williamsin (14/2/3 syöttöä) ja Bojan Sarcevicin (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) panokset olivat vahvat.

 

Vilpas porskutti amerikkalaistroikkansa Marcus Relphorde (29/6/3 riistoa)-Joseph Harris (15/7)-Shawn Atupem (12/8/5 riistoa) ratkaisuilla.

 

(STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

Näytä lisää vastaavia