Laitinen ja Tuovi jatkavat LrNMKYn valmennusvastuussa

26.5.2010 Korisliigan Lappeenrannan NMKY solmi tiistaina kaksi odotettua valmentajasopimusta. Joukkueen peräsimessä jo kaksi kautta viihtynyt päävalmentaja Jarmo Laitinen sekä pitkäaikainen apuvalmentaja Lassi Tuovi luotsaavat LrNMKYn Korisliiga-karkeloihin kaudeksi 2010/11.

Jarmo Laitinen jatkaa Lappeenrannan NMKY:n peräsimessä.

LrNMKY:lla on voimassa neljä pelaajasopimusta. Yksi sopimuspelaajista on kuvassa koria punnertava Sami Pekkola. Kuvat: Kimmo Metsälä.

Kolmannen kautensa LrNMKYn vastuuvalmentajana aloittava Laitinen, 55, kertoo kotiutuneensa Saimaan rannoille. Vuosien 1995-2008 välillä Laitinen ehti valmentaa 12 vuotta Tampereen Pyrintöä sekä kaksi kautta Kisa Nokiaa.

- Olen viihtynyt kaupungissa loistavasti, joten sopimuksen jatkaminen tuntui luontevalta ratkaisulta. Nyt, kun seurajohto on antanut positiivisia signaaleita toiminnan jatkuvuudesta, on mukava lähteä rakentamaan Namikan uudistuvaa joukkuetta, toteaa Laitinen.

Varmoja poislähtijöitä LrNMKYn viime kauden miehistöstä ovat Saksaan opiskelijavaihtoon suuntaava Jouko Järvinen, sekä koripallouransa lopettanut Joonas Suotamo. Uusia pelaajia LrNMKY on kartoittanut rauhallisella tahdilla.

- Ensimmäinen tavoite on saada oma kotimainen runko jatkamaan joukkueessa. Aleksi Koskinen ja Tuukka Kulha ovat jatkosopimuksia solmittaessa pöydällä päällimmäisinä, jatkaa Laitinen.

Jo seitsemännen kautensa LrNMKYn valmennusjohdossa aloittava Lassi Tuovi, 23, jatkaa tulevan kauden myös seuran A-junioreiden valmentajana. Päättyneellä kaudella seuran juniorit sijoittuvat SM-sarjassa neljänneksi.

- Olen koko ajan puhunut nuorten kanssa kolmen vuoden projektista, josta yksi vuosi on vielä jäljellä. Lisäksi vuosi vuodelta kasvanut vastuu edustusjoukkueympyröissä teki jatkopäätöksestä varsin helpon, totesi Vierumäellä opiskeleva Tuovi.

LrNMKYlla on solmittuna pelaajasopimukset Sami Pekkolan, Viljami Vanjoen, Anton Kankaanpään sekä Anttoni Tapion kanssa. Seuraavat pelaajasopimukset joukkue pyrkii julkaisemaan ennen toukokuun loppua. Myös seuran fyysisestä valmennuksesta vastanneiden Atte Kaasisen ja Juha Metsämuurosen kanssa neuvotellaan jatkosta.

 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

Näytä lisää vastaavia