7.4.2022 20:20 Kauhajoen ja Lahti Basketballin välinen ottelu päättyi lukuihin 101–66 ja koko puolivälieräsarja lukuihin 3–0.
Kauhajoki eteni Korisliigan välieriin puhtaalla pelillä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigan ensimmäinen puolivälieräsarja ratkesi, kun Kauhajoki kaatoi Lahti Basketballin reippain luvuin 101–66. Runkosarjakärki Kauhajoki vei ottelusarjan maaliin ilman ainuttakaan tappiota ja etenee nyt välieriin.
Ottelu oli isäntäjoukkueen hallussa alusta lähtien, ja monipuolisia esityksiä nähtiin muiden muissa Rene Rougeaulta – 20 pistettä, viisi levypalloa ja neljä koriin johtavaa syöttöä – sekä Simeon Carterilta – 19 pistettä ja 11 levypalloa. Kauhajoen työ kentällä ei jättänyt pienintäkään tulkinnan varaa, ja tähän petraukseen oli tyytyväinen erityisesti päävalmentaja Janne Koskimies.
– Kyllä me aika kovan palopuheen pidimme pukukopissa viime Lahden-pelin jälkeen. Kun ollaan pudotuspeleissä, niin ei sellaista saa näkyä, että joku pelaaja ei jaksa edes juosta. Nyt oli kentällä ihan eri näköinen joukkue. Olimme aktiivisia ja puolustimme läpi ottelun. Peli näytti taas siltä, miltä sen meidän joukkueessamme pitää näyttää, Koskimies totesi Ruudun haastattelussa.
Playoffeihin vaikeuksien kautta nosseen Lahti Basketballin kausi päättyy siis tähän, mutta valoisia merkkejä seuran tulevaisuudesta voi havaita tämänkin ottelun perusteella. Erityisesti suomalaispelaajat Arttu Saarijärvi ja Erik Sajantila laittoivat siinä määrin tuulemaan. Saarijärvi merkkautti 23 pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä, ja Sajantila lisäsi tilastoihin 21 pistettä ja niin ikään kolme syöttöä.
Monissa liemissä keitetty päävalmentaja Pieti Poikola antoi rajusta tappiosta huolimatta molemmille joukkueille tunnustusta Ruudun kameroiden edessä:
– Meillä oli aikamoinen vuori kiivettävänä. Kauhajoen toiminta organisaationa ja joukkueena on ihailtavaa. Vähään aikaan ei Suomessa ole nähty näin intensiivistä joukkuetta. Siihen nähden mielestäni ihan oikeasti kilpailimme, mutta tänään ei vain ollut mitään jakoa. Muutamat kaverit meiltä pyrkivät kaikin keinoin vastaamaan Kauhajoen kovuuteen kovuudella. Tällaisia kokemuksia nämä pojat juuri tarvitsevat, ja uskon, että meillä on hyvä tulevaisuus edessä.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.