17.9.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on viimeistellyt tulevan kauden kokoonpanonsa vuoden mittaisilla sopimuksilla Jussi Kumpulaisen ja Marwan Gainesin kanssa. Kumpulaisen sopimus sisältää lisäksi option pelikaudesta 2008-09.
Jussi Kumpulainen on 31-vuotias, 204–senttinen ja 106–kiloinen sentteri, joka on pelannut urallaan 30 miesten maaottelua.
Kumpulainen aloitti liigauransa kasvattajaseurassaan Kankaantaan Kisassa syksyllä 1995. Uuteenkaupunkiin ja Korihaihin Kumpulainen suuntasi ensimmäistä kertaa syksyllä 1996 pelaten Korihaissa aina kevääseen 1998 saakka. Sen jälkeen kutsui ammattilaisura Keski-Euroopassa. Kaudeksi 2004-05 Kumpulainen palasi takaisin Suomeen ja Lappeenrantaan, jossa tuloksena oli Suomen mestaruudet vuosina 2005 ja 2006. Kaiken lisäksi LrNMKY voitti vuonna 2005 Suomen cupin ja selvisi keväällä 2006 Euroopan Challenge cupissa neljän parhaan joukkoon.
Viime kauden Kumpulainen pelasi helsinkiläisessä ToPossa keskiarvoinaan 8,4 pistettä ja 5,0 levypalloa.
- Ammattilaisurani alkoi täällä 11 vuotta sitten ja tuntuu erittäin hyvältä palata tänne takaisin maailmalla vietettyjen vuosien jälkeen, kertoi Kumpulainen.
Viime kaudella 198-senttinen ja 95-kiloinen Marwan Gaines pelasi Pussihukissa 24 ottelua 16,6 pisteen ja 9,6 levypallon keskiarvoilla ennen siirtymistään Itävaltaan. Gussing Knightsin riveissä Gaines kirjasi Itävallan liigassa tilastoihinsa 19,6 pistettä ja 8,9 levypalloa.
- Gaines on juuri sellainen pelaaja, jota joukkueemme tarvitsee. Hän on riittävän iso ja liikkuva, jonka lisäksi hän pystyy puolustamaan melkein ketä tahansa tässä liigassa, kehaisi uusimman vahvistuksen ominaisuuksia Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen.
Gaines korvaa Korihait-miehistössä Demario Eddinsin, jonka reiden lähentäjälihakseen tuli repeämä.
Korihailla on nyt pelaajasopimukset ensi kaudesta Kumpulaisen ja Gainesin lisäksi Jan-Axel Alangon, Ville Haapasalon, Pasi Kauhan, Niilo Lehtilän, Sad Niskasen, Daniel Nummen, James Reavesin, Bojan Sarcevicin, Kyle Shilohin ja Marko Vehniäisen kanssa.
Myös Korihaiden valmennusosasto on saanut vahvistusta, sillä seura on solminut valmentajasopimuksen Gerald Lee Seniorin, 56, kanssa. Lee Sr. tulee toimimaan Korihaiden liigajoukkueen valmennusryhmässä päävalmentaja Jyri Lehtosen aisaparina.
Gerald Lee Sr. toimi Korihaiden päävalmentajana kausina 2002-04 nostaen seuran I divisioonasta Korisliigaan keväällä 2003.
Gerald Lee Sr. pelasi mestaruussarjassa vuosina 1973-1997 yhteensä 571 runkosarjan ottelua sekä 69 pudotuspeliä edustaen HNMKY:tä, Uudenkaupungin Urheilijoita sekä Korihaita. Suomen mestaruuden Lee voitti pelaajana 1984 HNMKY:ssä ja 1990 Uudenkaupungin Urheilijoissa. Hän on edelleen 12 556 runkosarjapisteellään (keskiarvo 22,0) kaikkien aikojen tilaston kärkinimi.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.