24.10.2014 Korisliigan kärkijoukkue KTP joutui perjantaina ylitöihin kotipelissään Joensuun Katajaa vastaan. Kataja kaatui vasta kahden jatkoajan jälkeen lukemin 97-95 (42-32). Ottelun sankariksi nousi Brandon Jefferson, joka ratkaisi pelin vapaaheittoviivalta.

Brandon Jefferson ratkaisi peli KTP:lle Katajaa vastaan.

Kouvojen Ilari Seppälä pommitti 7 kolmosta ja keräsi kokonaissaldokseen 28 pistettä. Kuvat: Matti O. Koskinen & Kai Kilappa.
Kataja kuroi KTP:n kolmannen jakson 15 pisteen johdon kiinni neljännellä jaksolla. Lamonte Ulmer tippasi kotijoukkueen ensimmäiselle jatkoajalle ja Katajan Marcel Moore pitkitti vapaaheitollaan ratkaisua toiselle jatkoajalle. Siinä Brandon Jefferson heitti vapaaheitoilla kotkalaisten voittopisteet.
- Meidän olisi pitänyt ratkaista peli jo aiemmin. Nyt se ratkesi kun saimme Katajan peliin nostaneen Robert Arnoldin vihdoin kiinni viimeisellä jatkoajalla. Loppu oli kahden väsyneen joukkueen taistoa, jossa olimme vähän rutinoituneempia, kommentoi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
KTP:n tehokkaimpia olivat Ulmer 26:lla ja Timo Heinonen 21 pisteellä. Ilman jalkavaivaista Teemu Rannikkoa pelanneen Katajan ylivoimainen ykkönen oli 37 pistettä rohmunnut Arnold.
Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen kotitappionsa ja Kouvot haki ensimmäisen vierasvoittonsa 79-62 (31-33) -tuloksella. Vilpas johti viimeisen kerran kolmannen jakson lopulla, jonka jälkeen päätösjakso eteni Kouvojen hallinnassa.
Ilari Seppälä pohjusti vierasvoiton seitsemällä kolmosellaan ja yhteensä 28 pisteellä.
Jason Conley teki Kouvoille 16 pistettä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.