KTP vahvisti asemiaan kärjessä, Kouvot vierasvoittoon Gibsonin kolmosella

4.4.2015 KTP vahvisti otettaan Korisliigan runkosarjan voitosta napattuaan lauantaina niukan 68-67 (32-38) -kotivoiton Namika Lahdesta. Kouvot taas voitti vieraissa Tampereen Pyrinnön Matthew Gibsonin uskomattomalla viimeisen sekunnin kolmosella 83-81 (41-42).

KTP:n Brandon Jefferson oli jälleen kylmäpäinen ratkaisuhetkillä, kun kotkalaiset voittivat Namika Lahden.

Matt Gibsonin "buzzer beater" ratkaisi voiton Kouvoille.

Robert Arnold ja Kataja nousivat runkosarjan kolmannelle sijalle. Kuvat: Kai Kilappa & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.


Kuten numerot Kotkasta kertovat, joutui KTP vaikeuksiin lahtelaisten kanssa. Namika johti suurimman osan pelistä, mutta KTP lähes koko viimeisen vartin. Namika nousi vielä viimeisellä minuutilla edelle, kunnes Brandon Jefferson nakkasi KTP:n voittopisteet vapaaheitoilla.

- Lentopallossa olisi tänään tullut turpaan, sillä voitimme vain yhden neljänneksen. Kaikki voitot kuitenkin kelpaavat. Täytyy nosta hattua Lahden puolustuspelille, kehaisi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Jefferson heitti KTP:lle 20 pistettä ja Kenneth Simms 15. Kevin Tiggs teki Namikalle 26 pistettä.

 



Gibson nousi Kouvojen sankariksi Pyynikillä

 

Kouvot säilytti mahdollisuutensa pudotuspelien kotietuun haettuaan Tampereelta 83-81 (41-42) -voiton Pyrinnöstä. Pyrintö johti vielä pari minuuttia ennen loppua viidellä pisteellä, mutta Kouvot vei loppupelin 12-5.

Damon Williams vei vapaaheitollaan Pyrinnön pisteen johtoon 12 sekuntia ennen loppua, mutta viimeinen heitto jäi Kouvoille. Gibson haki Ville Kauniston ohiheitosta hyökkäyslevypallon ja upotti vaikean kolmosen summerin soidessa.
 

Gibson ja Ilari Seppälä heittivät Kouvoille 18 pistettä. Pyrinnöstä J'nathan Bullock keräsi 21 ja Damon Williams 20 pistettä.

 



Kataja nousi kolmanneksi kaatamalla Karhun



Korisliigan kolmanneksi noussut Joensuun Kataja yllätti kakkosena olevan Karhun Kauhajoella selvästi 87-63 (39-35).

 

Kauhajoen Karhun kauden kolmas kotitappio ja toistaiseksi suurin sellainen kypsyi kolmannella jaksolla, kun Kataja nykäisi neljän pisteen taukoeron 22 pisteeseen.
 

Karhu hävisi huonoon heittopeliinsä. Kataja upotti kakkoset tarkemmin ja heitti 15 kolmosta Karhun jäätyä neljään.
 

Robert Arnold pussitti Katajalle 23 pistettä ja Ken Horton 17. Karhusta Gregory Mangano teki 21 ja Bojan Sarcevic 15 pistettä.

 



Vilpas päätti kotipelinsä kunnialla
 

Salon Vilpas otti kauden viimeisessä kotipelissä 86-68 (36-33) -voiton Tapiolan Hongasta.
 

Koko toisen puoliskon johtaneesta Vilppaasta Willam Walker heitti 24 pistettä ja Killian Larson 17.

Hongan tehokkaimpia olivat Ronnie Clark 19:llä ja Ike Udanoh 17 pisteellä.

 


(STT - Basket.fi)

 
7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

Näytä lisää vastaavia