KTP ja Bisons lunastivat paikkansa Korisliigan finaaleissa

2.5.2013 Hallitseva mestari Nilan Bisons ja Suomi-koriksen historian menestyksekkäimpiin joukkueisiin kuuluva KTP hakivat kolmannet ja ratkaisevat välierävoittonsa torstain neljänsissä osaotteluissa. KTP kuritti Jonte Flowersin loukkaantumisen hidastamaa Katajaa 73–60 (37–30) ja hurmioalulla neljännen osaottelun aloittanut Bisons selvisi Karhun loppurynnistyksestä 78–85 (34–45)-voittoon.

Antwine Williamsin KTP tuuletteli loppuunmyydyn Steveco Areenan juhlistaessa finaalipaikkaa.

Devonne Giles vei korin alla selkävoiton Vesa Mäkäläisestä.

Martin Zenon Bisons haki ratkaisevan välierävoiton Kauhajoelta.

Kaikkensa antaneen Giordan Watsonin Karhu lähtee pronssiotteluun Joensuuhun.

Jeb Iveyn ja Martin Zenon Bisons aloittaa Korisliigan finaalit kotonaan Loimaalla ensi tiistaina. Kuvat: Matti O. Koskinen & Tytti Nuoramo.

KTP:n ensimmäinen finaalipaikka 19 vuoteen alkoi varmistua neljännen jakson puolivälin lähestyessä, kun Timo Heinosen ja Bojan Sarcevicin perättäiset kolmoset kasvattivat kotkalaisjohdon kuudesta pisteestä (56–50) kahteentoista (62–50).

 

Välierävoiton loppusoolon rummutti yksinoikeudella KTP-kasvatti Michael Pounds, jonka rohkea layup ja kaukaa lähtenyt kolmonen nostattivat kotkalaisyleisön seisaalleen viisi minuuttia ennen loppua. KTP siirtyi Poundsin koreilla 17 pisteen johtoon ja kotkalaisyleisön joukossa suosiotaan osoitti Michael Poundsin isä Larry, joka kuului KTP:n 1980/90-lukujen mestaruusvuosien pääarkkitehteihin.

 

Kotkalaisyleisö tuuletteli pitkään kaivattua finaalipaikkaa estoitta, mutta parketin tasalla meno oli hillitympää: hymysuiset kotkalaiset painottivat, että työ on vielä kesken.

 

– Pienet asiat ratkaisivat; yksittäiset levypallot, yksittäiset puolustukseen paluut, yksittäiset nopeat hyökkäykset. Puolustuksemme oli tänään kohtuullisen hyvää ja seitsemän miehen perusrotaatiostamme kaikilta tuli onnistumisia. Parannettavaa jäi vielä, mutta onnellinen pitää olla, kun finaaleihin mentiin, KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen kuittasi.

 

Ottelun kulminaatiopiste nähtiin toisen jakson puolivälissä, kun Katajan ykkössyömähammas Jonte Flowers loukkasi olkapäänsä. Katajan peli sekosi hyökkäyspäässä eikä KTP epäröinyt käyttää tilaisuuttaan. KTP siirtyi toisen jakson lopussa seitsemän pisteen taukojohtoon ja kuittasi kolmannen jakson alun komeasti 9-0.

 

Petri Virtanen aiheutti vielä sydämentykytyksiä kotkalaiskatsomossa tuomalla Katajan kuuden pisteen päähän ennen kuin KTP otti pelin lopullisesti haltuunsa.

 

– KTP oli aktiivisempi ja voitti roskapalloja. Flowersin olkapää lähti pois paikoiltaan ja sieltä hajoili jotain, mutta pelin henki on, että niillä mennään, ketkä on käytössä, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala totesi pettyneenä.

 

Kotkalaisista Devonne Giles (18/10/6 syöttöä) ja Sefton Barrett (16/9) nakuttivat korkeimmat pisteet. Bojan Sarcevic (10/7/3 syöttöä/3 riistoa) oli aktiivinen molemmissa päissä kenttää, ja kaksinumeroisille ylsi myös Timo Heinonen (10/7).

 

Pronssiotteluun suuntaavasta Katajasta tasolleen nousivat hetkittäin vain Johnell Smith (16/1/4 syöttöä), avauspuoliskolla tarkasti heittänyt Antti Kanervo (11/3) ja joukkueen kolmannella jaksolla herätellyt Petri Virtanen (9/4). Sami Lehtoranta (6/3) ja Dan Coleman (4/3) jäivät korin alla kotkalaispuolustuksen sumppuun.

 

Bisons selvisi piinasta, haki toisen finaalipaikkansa

 

Kotkalaisten seuraksi ensi viikon tiistaina alkaviin finaaleihin selvitti tiensä hallitseva mestari Nilan Bisons, joka rutisti kolmannen ja ratkaisevan välierävoiton Kauhajoella tiukkojen vaiheiden jälkeen pistein 78–85 (34–45).

 

Bisons oli kesyttää Karhun jo avausjaksolla, kun loimaalaiset pääsivät taivaalliseen heittovireeseen amerikkalaistaitureidensa Martin Zenon ja Jeb Iveyn johdolla. Zeno pussitti 10 ja Ivey 13 pistettä, kun Bisons vei neljännen välieräottelun ensimmäiset seitsemän minuuttia mykistävästi 4-26.

 

Loimaalaiset johtivat parhaimmillaan 26 pisteellä, eikä Karhu näyttänyt tokenevan ennen kuin vasta taukoa edeltäneellä neliminuuttisella, kun Giordan Watson toi kovilla henkilökohtaisilla ratkaisuillaan pohjanmaalaiset väkisin 21 pisteen takaa 11 pisteen päähän.

 

Kolmannella jaksolla Bisonsin johto heitteli 6-12 pisteessä ja neljännen jakson alussa Bisons näytti taas ratkaisevan ottelun ampaisemalla 61-74-johtoon. Träppäävä, prässäävä ja raatava Karhu jatkoi kuitenkin jahtiaan ja nousi Giordan Watsonin ja J’Nathan Bullockin koreilla kolmen pisteen päähän (76-79) kaksi ja puoli minuuttia ennen loppua.

 

Bisonsin aikalisän jälkeen Bisonsin Ryan McDade taisteli hyökkäyslevypallosta kaksi pistettä, ja viime hetkillä loimaalaiset painostivat kotijoukkueen ratkaiseviin pallonmenetyksiin. Matti Nuutinen ja Ryan McDade saivat kunnian nostaa finaalipaikan varmistaneet korit.

 

– Totta kai saimme itsellemme lepopieluksen vauhdikkaan alun jälkeen, mutta tiesimme, ettemme voi luottaa sen kestävän loppuun asti. Puhuimme kopissa, että Karhu tulee vielä rinnalle, ja he tulivat, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson mietti.

 

– Hurmosalun jälkeen hyökkäyksemme yskähteli, mutta saimme pari tärkeää koria, kun niitä eniten tarvitsimme. Lisäksi puolustuksemme oli taas tärkeissä kohdissa erinomaista. Vaihdoimme jokaisen screenin ja painostimme palloa herkeämättä. Hyökkäyksellä voi voittaa yksittäisiä otteluita, mutta puolustus voittaa mestaruuksia, jatkoi Gibson.

 

Martin Zeno (32/9/3 riistoa) nakutti voittajien korkeimmat pisteet. Jeb Ivey (21/5) piti ihailtavasti hermonsa Karhun prässätessä pallollista ja Ryan McDade (10/15) oli korinalustan ylivoimainen kuningas.

 

Karhun paras oli viimeisillä voimillaan joukkueensa voiton eteen taistellut Giordan Watson (30/5). Haminn Quaintance (12/5/4 riistoa/3 blokkia) ja J’Nathan Bullock (13/7) nakuttelivat myös kaksinumeroiset pisteet Karhulle, joka suuntaa ensi viikon keskiviikkona Joensuuhun pronssiotteluun.

 

Bisons ja KTP pelaavat Korisliigan kevään 2013 ensimmäisen finaaliottelun Loimaalla tiistaina 7. toukokuuta.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

Näytä lisää vastaavia