KTP-Basket teki yllätysvärväyksen

2.6.2015 Korisliigan pronssijoukkue KTP-Basket on kiinnittänyt riveihinsä 204 senttiä potentiaalia. KTP:n yllätysvärväys on 20-vuotias Mikael Aalto, joka solmi kotkalaisjoukkueen kanssa kaksivuotisen pelaajasopimuksen. Virallisia tilastoja nuorukaisen historiasta on turha etsiä, mutta mielenkiintoisen lupauksen KTP käsiinsä saa.

Aallon historia on erikoinen, sillä hän ei ole pelannut tähän mennessä sen paremmin nuorten kuin aikuistenkaan valtakunnallisissa sarjoissa. Sipoolaisen HukkaBasketin kasvatti on pelannut alueellisia juniorisarjoja sekä aikuisten kuntosarjaa kotikaupungissaan, kunnes tie vei viime kaudeksi Keravan Kori-80:n II divisioonajoukkueeseen. 

Kesän edetessä alkoivat koritelineet olla kovilla Mikaelin donkeista ja tunne väärästä sarjatasosta alkoi vahvistua. Mielenkiintoista, ettei hänen kaltaiselleen lahjakkuudelle ole syntynyt vielä minkäänlaisia tilastoja, kertoo Kori-80:n joukkueenjohtaja Arto Arajuuri KTP:n tiedotteessa.

Porvoossa opiskeleva Aalto oli itse aktiivinen KTP:n suuntaan ja kävi haistelemassa kotkalaisilmapiiriä pudotuspelien alla. Näytöt riittivät sopimukseen asti.

Erittäin mielenkiintoinen prospekti, joka omaa huiman potentiaalin. Mikael on täynnä intoa ja hän haluaa mennä eteenpäin. Tykkään sellaisista pelaajista, joilla on sisäinen palo. Katsotaan missä aikataulussa hän valmistuu Korisliiga-pelaajaksi. En epäile hetkeäkään, etteikö se olisi vain ajan kysymys, KTP-luotsi Anton Mirolybov kertoo.

Asiat

 
7.9.2025 15:39 Korisliiga

Taye Donaldista Hongan tuorein kiinnitys

Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

Näytä lisää vastaavia