Kouvot taisteli puolustusvoiton – Karhulle kauden kymmenes voitto

9.12.2017 Korisliigan lauantaikierroksella kamppailtiin kolme ottelua. Kouvolan Kouvot piti pintansa kotiluolassaan BC Nokiaa vastaan lukemin 83–79. Kauhajoen Karhu Basket päihitti niin ikään kotona Katajan jättinumeroin 105–73 ja Espoo United kellisti Lapuan Kobrat niin ikään isoin luvuin 105–86.

Kouvojen Ville Kaunisto pussitti lauantaina 25 pistettä ja lisäsi tupla-tuplaan 13 levypalloa. Kuva: Matti Koskinen

Marcus Allen oli lauantaina vireessä 32 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvolan Kouvot puolusti kauden 11. voittonsa kuluvan kauden Korisliigassa kun kouvolalaisryhmä päihitti BC Nokian kotiparketilla luvuin 83–79 (48–48). Tasaisesti sujunut ottelu ratkaistiin vasta kalkkiviivoilla kun Kouvot onnistui pitämään näätäpaidat pisteittä viimeisillä sekunneilla.

 

Ottelu alkoi vieraiden rynnistyksellä. Nokia pussitti tasaisesti hyppyheittoja, eikä Kouvot saanut hyökkäyspeliään vielä alkumetreillä kuntoon. Kolmannella jaksolla Kouvot alkoi näytellä isännän elkeitä. Hyvin upotetut vapaaheitot pitivät joukkuetta pinnalla ja päätösjakso mentiin trillerikäyntiä kunnes Wayne Bernard ratkaisi lopputuloksen vapaaheitoillaan.

 

Kouvojen tehopelaaja oli lauantaina Ville Kaunisto (25/13/2). Myös Wayne Bernard (22/3/2) pelasi pirteää heittopeliä Kouvojen kotimaisen rosterin yskähdellessä. BC Nokian Dragan Labovic (26/8/5) oli lähes pitelemätön korin alla.

Kouvojen Jamie Skeen (16/5/1) piti pelin intensiteettiä korkealaatuisena.
– Tämä oli korkean intensiteetin peli. Vastustaja pelasi hyvin, kuten mekin. Missasimme kuitenkin paljon vapaita heittoja. Olimme onnekkaampia lopussa ja voitimme pelin. Alussa tuntui, että Nokia ei heitä mitään ohi.
Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen näki että konseptin viilaaminen aiheutti joukkueelle vaikeuksia.
– Meidän nykyinen konsepti on sellainen, että joskus on vaikeaa tehdä stoppeja ja meidän pitää vaan tehdä pisteitä tiettyjä joukkueita vastaan. Tänään yritimme muuttaa vähän meidän konseptia. Viilasimme nelospaikan palloskriinipuolustusta ja menimme aivan sekaisin. Emme osanneet myöskään puolustaa enää vitospaikan pelajaa ja tämän lisäksi Nokia laittoi vielä kolmoset sisään 5/5. Ensimmäisen kympillä koutsasin pelaajia ja kolmella viimeisellä kympillä koutsasin ihmisiä. Meidän joukkue pelaa hyvin, kun heitä ei häiritse liikaa ottelun aikana.

 

Ottelutilastot: Kouvot–BC Nokia 

 

Karhu Basket väkevä kotihallissa

 

Kauhajoen Karhu Basket pelasi lauantaina todella tasokkaan ottelun kotihallissaan ottelussa Kataja Basketia vastaan. Karhu piti sarjapisteet kotonaan isoilla voittolukemilla 105–73 (54–26). Voitto oli Karhulle kauden kymmenes.

 

Kauhajoen Karhu Basket pelasi lauantaina väkeävää sankaripalloa. Joukkue piti toisella neljänneksellä Kataja Basketin yhdeksässä pisteessä eikä takkuillut hyökkäyspelissään millään jaksolla. Tauon jälkeen Kataja heräsi taisteluun, mutta Karhun hyvän kotivireen ansiosta takaa-ajo ei onnistunut.

 

Karhun Marcus Allen urakoi lauantaina 32 pistettä ja 7 levypalloa. Rene Rougeau säesti peliä 20 pisteellä ja 9 levypallolla. Lisäksi mies jakoi 8 syöttöä. Myös Stephen Maxwellin (21/7) pelivire oli korkealla. Kataja Basketin riveistä Emil Djeen (13/8) ja Wesley Saunders (13/7/2) hyökkäsivät ärhäkästi.

Karhu Basketin valmentaja Janne Koskimies näki, että temmon lisääminen peliin onnistui lauantaina.
– Halusimme tänään lisätä pelaamiseen tempoa, sillä olemme ehkä olleet hieman hitaita Manganon saapumisen jälkeen. Ja mielestäni siinä onnistuimmekin. Ennen peliä kuulimme, että Pitts sekä Seppälä ovat poissa, joten päätimme keskittyä vain omaan pelaamiseen. Koska Katajalla oli sivussa miehiä ja heillä oli alla raskasta matkustelua, niin tämä peli ei kerro mitään joukkueiden voimasuhteista. Olen tyytyväinen voittoon, meidän nopeampaan pelitempoon ja siihen, että syötöillä maltoimme hakea hyvät tekopaikat.

 

Ottelutilastot: Karhu Basket–Kataja

 

Espoo Unitedilla vahva koti-ilta

 

Sarjanousija Espoo United iski täsmälleen samat pistelukemat kuin Karhu Basket voittamalla lauantaina Lapuan Kobrat numeroin 105–86 (42–39). United nousi kotivoiton myötä yhdeksän voiton klubiin Tampereen Pyrinnön kanssa. Kobrille tappio oli kauden 11.


Todella tasaisen avauspuolikkaan jälkeen, United otti ohjat Tapiolan urheiluhallissa. Omar Calhoun ja Okko Järvi aloittivat tasaisen pistetykityksen, Kobrien heittovireen ailahdellessa. Päätösjaksolla Jervon Pressleyn donkit ja Ville Wuorenjuuren kolmosvire oli myrkkyä vastustajan takaa-ajopyrkimyksille.

 

Espoo Unitedin Omar Calhounin (24/8/2), Jervon Pressley (22/17/1) sekä Jouko Järvisen (17/4/4) vahva heittopäivä toimivat voiton avaimina. Kobrien riveistä onnistujiin lukeutuivat 33 pistettä ja 6 levypalloa tilastoinut Christopher Ortiz sekä Stephen Croone (21/7/3/3 riistoa).

Espoo Unitedin valmentaja Ville Neva oli tyytyväinen joukkueen esitykseen menetystilastosta huolimatta.

– Jos pystytään 27 menetyksestä huolimatta tekemään 105 pistettä ja voittamaan ottelu, kertoo se siitä että meidän hyökkäyksen tehokkuus on puolustusta edellä. Puolustusmielisyys on siis meille edelleen tärkeä keskittymisen kohde. Kaikki kunnia Kobrien hyvälle prässille, se tuotti meille haasteita kuten tilastosta voi nähdä.

 

Ottelutilastot: Espoo UTD–Kobrat 
 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia