Kouvot niukasti parempi Kymenlaakson derbyssä

2.2.2011 KTP-Basket kärsi jo viidennen peräkkäisen tappion Korisliigassa, kun Kymenlaakson paikallispeli päättyi keskiviikkona Kouvolassa Kouvojen niukkaan 72-70 (35-37) -voittoon. Voittotiliään kartuttivat keskiviikkona myös Korihait, Kataja, Pyrintö, ToPo ja Honka.

Antto Nikkarinen heilutti KTP:n korisukkaa 18 pisteen edestä.

Lawrence Wright ja Korihait lähettivät taas vieraansa Pohitullista kotimatkalle ilman pisteitä.

Antti Kanervon Kataja karkasi Lappeenrannalta alkumetreillä.

Kenneth Lowen tähdittämä Pyrintö jyrää.

Mikko Koivisto tähtäsi 19 pistettä, kun ToPo haki pisteet Lahdesta. Kuvat: Matti Koskinen & Francois Perthuis.

Kouvot johti puolitoista minuuttia ennen loppua 69-63, mutta KTP käänsi minuutissa itselleen 70-69 -johdon. Kouvojen voittopisteet syntyivät B.A. Walkerin korilla ja Josh Gonnerin vapaaheittopisteellä.

- Molemmat joukkueet puolustivat erinomaisesti. Saimme KTP:n heittäjät kiinni ja Kaunisto sekä Vinson pärjäsivät korin alla vastustajan isoille miehille. Olisimme voineet ratkaista pelin jo aiemmin onnistuneilla vapaaheitoilla, mutta nyt KTP:n Ivey pääsi heittämään viimeisen kolmosen. Meidän onneksemme se meni ohi, kertasi Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.

Antto Nikkarinen heitti Kouvoille 18 pistettä. Ville Kaunisto keräsi 12 pistettä ja 15 levypalloa.

Jeb Ivey ja Sefton Barrett heittivät kotkalaisille 17 pistettä mieheen.

Karhun vuoro hävitä Uudessakaupungissa

Vain kerran tällä kaudella kotipelinsä hävinnyt Uudenkaupungin Korihait niputti nyt voittolistalleen Kauhajoen Karhun 99-80 (55-43) -tuloksella.

Lokakuun lopulla viimeksi vieraissa voittaneelle Karhulle tappio oli jo kymmenes peräkkäinen matkapelissä.

Karhu pysyi Korihaiden kyydissä toisen jakson puoliväliin, jonka jälkeen kotijoukkue alkoi kasvattaa suurimmillaan 25 pisteeseen noussutta johtoaan.

Korihaiden Lawrence Wright teki 26 pisteestään 20 jo puoliväliin mennessä. Petri Heinonen merkkautti 20 pistettä.

Ilman kylkivaivaista Vesa Mäkäläistä pelanneesta Karhusta Jeremiah Wood teki 16 ja Aleksi Huuskonen sekä Steffan Johnson 13 pistettä.

Katajalla Karjalan herruus

Joensuun Kataja piti Karjalan koripalloherruuden nimissään voitettuaan jo kolmannen kerran tällä kaudella Lappeenrannan NMKY:n. Kataja haki suurinumeroisen 90-67 (49-35) -vierasvoiton.

Kataja pohjusti voittonsa jo ensimmäisellä jaksolla, kun se nappasi 20-5 -johdon. LrNMKY ei toipunut alkushokista eikä päässyt enää missään vaiheessa 11 pistettä lähemmäs.

Antti Kanervo heitti Katajalle 22 pistettä ja Juho Nenonen 17.

Kotijoukkueesta pääsivät yli kymmenen pisteen vain James Lewis 28:lla ja Malik Moore 14 pisteellä.

Pyrinnölle tusina täyteen

Sarjaa johtava Tampereen Pyrintö otti kahdennentoista peräkkäisen voittonsa, kun se kukisti Porvoossa Tarmon 94-82 (52-36). Tarmolle tappio oli yhdeksäs peräkkäinen.

Pyrintö hallitsi peliä ja ratkaisi voittonsa käytännössä jo kolmannen jakson alussa karattuaan 22 pisteen johtoon.

30 vapaaheittopistettä 88 prosentin tarkkuudella pussittaneesta Pyrinnöstä Kenneth Lowe teki 26 ja Damon Williams 20 pistettä.

Jonathan Heard heitti Tarmolle 22 ja Aubrey Conerly 18 pistettä.

ToPo voitokas Lahdessa

Viimeisestä pudotuspelipaikasta kamppaileva Namika Lahti kärsi katkeran kotitappion, kun Torpan Pojat haki Lahdesta 91-79 (46-40) -voiton.

ToPo johti peliä alusta loppuun. Namika elätteli voitontoiveita vielä päätösjakson puolivälissä seitsemän pisteen takaa-ajotilanteessa, mutta ToPo kasvatti johtonsa pian ratkaisevaksi.

Edelleen ilman Hanno Möttölää pelanneesta ToPosta LaVell Blanchard heitti 21 ja Mikko Koivisto 19 pistettä.

Ilman Cedric Latimeria pelanneesta Namikasta Ryan Ayers teki 23 pisteestään 21 jo ennen puoliväliä. Todd Hendley pussitti 13 pistettä. 

Honka niukasti Vilpasta parempi

Salon Vilpas haastoi Hongan Espoossa, mutta voitto jäi täpärästi Hongalle 88-86 (58-47) -tuloksella.

Vilpas johti vielä viimeisen minuutin alussa 84-82, mutta John Williamson käänsi voiton kotiin kolmella pelitilannekorillaan.

- Olemme pelanneet nyt 31 ottelua ja korieromme on seitsemän pistettä plussalla. Kyllähän tässä alkaa lähteä hiuksetkin päästä, puuskutti Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Williamson ja Jamar Wilson heittivät kumpikin Hongalle 23 pistettä.

Vilppaan tehoparin muodostivat Matti Nuutinen 19:llä ja Nick Okorie 18 pisteellä.

(STT) 

Lisätiedot: Ottelutilastot 
 
12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia