Kouvot hankki loukkaantuneelle Robersonille korvaajan

23.2.2007 Korisliigan sarjaottelussa Pussihukkia vastaan keskiviikkona loukkaantuneen Kouvot-laiturin Terrance Robersonin takareidestä on löytynyt lääkärintutkimuksessa kaksi repeämää, joiden parantuminen vaatii 3-6 viikon harjoittelutauon. Kouvot on pestannut korvaajaksi 204-senttisen Jonathan Skjöldebrandin.

24–vuotias, Israelin passin omaava, Jonathan Skjöldebrand vapautui juuri Ruotsista, kun hänen edustamansa Södertälje Kingsin pelit loppuivat. Skjöldebrand oli joukkueensa kantavia voimia runkosarjassa 15,9 pisteen, 7,1 levypallon ja 1,1 riiston keskiarvoillaan. Alemmassa jatkosarjassa Skjöldebrandin tahti kiihtyi, kun kymmenen ottelun keskiarvoiksi muodostui 20,0 pistettä, 8,4 levypalloa ja 1,5 riistoa.  

Kaksi edellistä kautta hän pelasi Israelissa Hapoel Galil Elyonissa suorittaessaan kaksivuotista varusmiespalvelustaan. Joukkue osallistui molempina vuosina myös eurocupeihin.  

- Meillä on ollut todella erikoinen vuosi. Juuri kun pelimme rupeaa kulkemaan, sattuu jotain ikävää. Uskon kuitenkin, että saamme Skjöldebrandista hyvän korvaajan ison laiturin paikalle. Hänen valmentajaltaan saamieni tietojen mukaan Jonathan on nälkäinen pelaaja, jolla on potentiaalia pelata lähivuosina Euroopan huippusarjoissa. Onneksemme naapurimaan sarjasta vapautui sopivasti pelituntuman omaava pelimies, kertoi Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala.

- Kausi on siinä vaiheessa, että emme voineet jäädä odottamaan ja toivomaan Terrancen kuntoutumista. Halusimme varmistaa materiaalimme leveyden ennen siirtoajan umpeutumista, kertoi Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousi uuden pelaajan hankintaperusteista.  

Skjöldebrand saapuu Suomeen perjantaina. Kouvojen seuraava peli on lauantaina, jolloin Mansikka-aholle saapuu nousukuntoinen Korihait. Ottelu on molempien kannalta erittäin tärkeä, kun kummankin tähtäimessä on vielä paikka pudotuspeleissä, mutta taustalla on myös uhka joutumisesta SM-karsintasarjaan.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia