8.3.2008 Kouvot vahvisti asemaansa Korisliigan kärkitaistossa hakemalla lauantaina vierasvoiton Namika Lahdesta tuloksella 62-69 (22-31). Samoin tekivät helsinkiläinen sarjajohtaja ToPo sekä Espoon Honka, jotka ottivat myös voitot.
Kouvot johti pienten pisteiden peliä toiselta neljännekseltä lähtien, mutta Namika kipusi vielä 17 sekuntia ennen loppua neljän pisteen päähän. Tuomas Iisalon ja Pete Ciprianon vapaaheitot varmistivat lopussa voiton Kouvolaan.
Iisalosta tuli 16 pisteellä voittajien tehomies. Wayne Bernard teki 15 ja Corey Smith 13 pistettä.
Namika Lahden pisteykköseksi kohosi 16 pisteellä Sami Pekkola, joka palasi nyt joukkueeseen neljän Yhdysvalloissa pelaamansa yliopistokauden jälkeen.
Namikalta puuttui polvivaivainen Pierre Jallow.
Sarjan kärjessä jatkava ToPo haki helpon voiton Karkkilasta, jossa kotijoukkue Team Componenta kaatui lukemin 81-100 (37-57).
Vieraat hallitsivat peliä koko ajan ja karkasivat toisella neljänneksellä. Kolmannella jaksolla ToPon johto repesi suurimmillaan jo 37 pisteeseen.
ToPolla oli varaa tuhria jopa 24 pallonmenetystä, kun se hallitsi levypallopeliä 46-29 -lukemin.
ToPon tehotrion muodostivat yhdysvaltalaiset Josh Gonner 28:lla, Tyson Patterson 26:lla ja Takais Brown 25 pisteellä.
- Tänään meillä on aihetta hymyyn, pitkästä aikaa. Pelasimme hyvää koripalloa kolme jaksoa. Takais Brown on todellinen uhka korin alla ja Componenta joutui tuplaamaan tai peräti triplaamaan häntä, jolloin takamiehille jäi hyvin tilaa, iloitsi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Componentasta kunnostautui Chris Hester 32 pisteellä.
Espoon Honka säilytti tuntuman sarjan kärkeen otettuaan Tampereen Pyrinnöstä kotivoiton pistein 110-87 (70-48).
Honka otti pelin ohjat huimalla heittopelillä, joka tuotti jo puoliväliin mennessä peräti 70 pistettä. Honka teki pelkästään toisella neljänneksellä saman verran pisteitä kuin kahdella viimeisellä neljänneksellä yhteensä.
Honka tulitti kolmen pisteen kaaren takaa huimat 41 heittoa, joista 18 tuotti tulosta.
Hongan Jukka Matinen upotti seitsemän kolmosta ja yhteensä 30 pistettä. Petteri Koponen säesti 21:llä ja Akeem Scott 19 pisteellä. Hongalta puuttui yhä kuumeesta toipuva Kimmo Muurinen.
- Honka heitti todella hyvin. Sen lisäksi meillä oli varsinkin avauspuoliajalla vaikeuksia myös vaikeuksia pallollisten scriinien puolustamisessa. Väsymys näkyy joukkueeni pelistä, myönsi Pyrintö-luotsi Jarmo Laitinen.
Damon Williams heitti Pyrinnölle 27 pistettä.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.