26.3.2023 20:34 Helsinki Seagulls ja Kataja Basket ottivat itselleen avausvoiton puolivälieräsarjojensa avausiltana.

Seagullsin René Rougeau oli avainpelaajia puolivälierien avausvoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa on käynnistetty nyt kaikki neljä puolivälieräsarjaa, ja kaikissa neljässä tilanne on 1–0 kotietua nauttivan joukkueen hyväksi. Helsinki Seagulls voitti omassa ottelussaan BC Nokian rajuin lukemin 83–67.
Seagullsin pistetilastoa hallitsivat René Rougeau, Jeffrey Carroll ja Zena Edosomwan, jotka kaikki kolme ovat pokanneet kuluvan kauden aikana Kuukauden vahvimman palkinnon. Carroll merkkautti 20, Rougeau 17 ja Edosomwan 14. Lisäksi Edosomwan saalisti 12 levypalloa ja Carroll 11.
Joukkueen päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi:
– Emme osuneet ensimmäisellä puoliajalla mistään. Toisella osuimme, ja se toi meille voiton. Uskoimme omaan tekemiseemme ja jatkoimme samalla kaavalla läpi ottelun, ja se toi meille voiton tänään.
Nokian tähti oli Perrion Callandret 16 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
Kataja Basket hoiti kotiottelunsa kunniakkaasti voittamalla KTP-Basketin 91–81. Vaikka Kataja nauttiikin kotietua, runkosarjan ja jatkosarjan aikana KTP keräsi keskinäisissä kohtaamisissa enemmän voittoja.
Tähän viittasi myös Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ottelun jälkeen:
– Kotka on aiheuttanut harmaita hiuksia meille tällä kaudella. He rakentavat hienosti hyviä heittopaikkoja parhaille pelaajilleen. Viimeisellä neljänneksellä uskalsimme olla agressiivisia molemmissa päissä kenttää ja nautimme pelaamisesta, kun saimme yleisönkin tuen hienosti taaksemme.
Ottelun kovimmat korintekijät olivat Katajan Galin Smith 23 pisteellä ja KTP:n Brandon Sly 24:llä.
Puolivälierät jatkuvat lauantaina 1. huhtikuuta.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.