18.4.2015 Miesten Korisliigan runkosarjavoittaja KTP-Basket joutui aloittamaan lauantaina pudotuspelit poikkeuksellisesti vieraskentällä. Se ei kuitenkaan kärkijoukkuetta haitannut, kun KTP haki Helsinki Seagullsista voiton 71-64 (34-24). Pudotuspelien avauspäivän muut voittajat olivat Kataja Basket sekä Bisons Loimaa.
Brandon Jefferson oli jälleen kerran erinomainen, kun sarjakärki-KTP aloitti pudotuspelit voitolla.
Kataja pyöritteli Namika Lahden puolustusta Teemu Rannikon komennossa.
Tuukka Kotti riisti kuudesti, kun Bisons kaatoi Kouvot kotonaan. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
KTP menetti puolivälierien ja mahdollisten välierien kotietunsa rangaistuksena pelaajalisenssin puuttumisesta.
KTP:n terävä alku vei sen toisen neljänneksen alussa 15 pisteen johtoon. Seagulls jäädytti peliä paikkapuolustuksella ja kiri kolmannen jakson lopulla kolmen pisteen päähän. Sen vakavammin vierasvoittoa ei uhattu.
- Tämä ei tuntunut vieraspeliltä, kun meillä oli mukana mahtavasti kannustanut fanijoukko. Olimme energisiä etenkin puolustuksessa ja hyökkäyspäässäkin teimme tarvittavat pisteet, tiivisti KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
Brandon Jefferson oli KTP:n tehokkain 22 pisteellä ja 7 levypallolla. Taustatukea väkkärämäiselle takamiehelle antoivat Kenneth Simms (13/5/4 syöttöä) sekä LaMonte Ulmer (14/10/5 riistoa/3 torjuntaa).
Melsahn Basabe nosti Seagullsille 18 pistettä ja kahmi 18 levypalloa. Justin Stommes ylsi myös kaksinumeroisiin pistelukemiin 14 pisteellä.
Joensuulainen Kataja Basket aloitti puolivälierät Namika Lahtea vastaan selkeällä 94-63 (45-28) -kotivoitolla. Kataja johto läpi pelin ja kasvatti jo ennen puoliväliä eron 20 pisteen tuntumaan.
Katajan hyökkäyspeli oli loistavaa kovasta duunaripuolustuksestaan tunnettua Namika Lahtea vastaan ja kotijoukkue heittikin kakkosensa hurjalla 70% tarkkuudella.
- Se oli ensimmäinen peli, ei sen kummempia. Kolme kertaa tässä pitää voittaa joka tapauksessa. Onneksi meillä on älykkäitä pelaajia jotka tiedostavat tilanteen että vasta yksi ottelu pelattu, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen virkkoi.
Katajan tehotrion muodostivat Tom Knight Ken Horton (22/8), Robert Arnold (20/6) ja Teemu Rannikko (18/3/9 syöttöä). Vaihdosta tulleen Tommi Huolilan (7/4) panos ottelussa oli myös hatunnoston arvoinen.
Lahtelaisista yli kymmeneen pisteeseen ylsi vain Kevin Tiggs, joka naulasi 12 pistettä.
Bisons Loimaa taas joutui kotonaan tiukoille, kun Kouvot haastoivat sinnikkäästi. Kotijoukkue kuitenkin oli lopulta etevämpi numeroin 90-82 (51-48).
Bisons johti ”biisoniveräjässä” koko ajan ja venytti kolmannella neljänneksellä johtonsa jo 16 pisteeseen. Kouvot kuitenkin kiri ja pääsi parhaimmillaan kahden pisteen päähän kolme minuuttia ennen loppusummeria.
- Kouvot on erittäin hyvä joukkue ja he näyttivät sen tänään. Madsen osui kolmannella neljänneksellä kolmesti, Hirvonen heitti lopussa tärkeän kolmosen ja Conleyn putki piti heitä mukana. Yksikään johto ei ole turvallinen ja se onkin varmaan koko sarjan teema, Bisons-luotsi Greg Gibson aloitti.
- En nähnyt kenenkään roikottavan päitään, vaikka menetimmekin 16 ja 11 pisteen johdot. Molemmille jäi paljon tehtävää eikä vielä olla lähelläkään päätöstä.
Bisonsin koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteen, mutta erityisen terävänä oli Tuukka Kotti, joka heitti 18 pistettä, noukki 3 levypalloa, syötti 4 kertaa ja riisti peräti kuudesti.
Kolmoset hyvällä tarkkuudella heittäneestä Kouvoista parhain oli Jason Conley (24/5/3 syöttöä). Hyvänä kakkosena oli Ville Kaunisto, joka teki 14 pistettä ja haki 14 levypalloa.
(STT - Basket.fi)
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.