Korisliigan pudotuspelit alkoivat KTP:n, Katajan ja Bisonsin voitoilla

18.4.2015 Miesten Korisliigan runkosarjavoittaja KTP-Basket joutui aloittamaan lauantaina pudotuspelit poikkeuksellisesti vieraskentällä. Se ei kuitenkaan kärkijoukkuetta haitannut, kun KTP haki Helsinki Seagullsista voiton 71-64 (34-24). Pudotuspelien avauspäivän muut voittajat olivat Kataja Basket sekä Bisons Loimaa.

Brandon Jefferson oli jälleen kerran erinomainen, kun sarjakärki-KTP aloitti pudotuspelit voitolla.

Kataja pyöritteli Namika Lahden puolustusta Teemu Rannikon komennossa.

Tuukka Kotti riisti kuudesti, kun Bisons kaatoi Kouvot kotonaan. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.


KTP menetti puolivälierien ja mahdollisten välierien kotietunsa rangaistuksena pelaajalisenssin puuttumisesta.
 

KTP:n terävä alku vei sen toisen neljänneksen alussa 15 pisteen johtoon. Seagulls jäädytti peliä paikkapuolustuksella ja kiri kolmannen jakson lopulla kolmen pisteen päähän. Sen vakavammin vierasvoittoa ei uhattu.
 

- Tämä ei tuntunut vieraspeliltä, kun meillä oli mukana mahtavasti kannustanut fanijoukko. Olimme energisiä etenkin puolustuksessa ja hyökkäyspäässäkin teimme tarvittavat pisteet, tiivisti KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Brandon Jefferson oli KTP:n tehokkain 22 pisteellä ja 7 levypallolla. Taustatukea väkkärämäiselle takamiehelle antoivat Kenneth Simms (13/5/4 syöttöä) sekä LaMonte Ulmer (14/10/5 riistoa/3 torjuntaa).

Melsahn Basabe nosti Seagullsille 18 pistettä ja kahmi 18 levypalloa. Justin Stommes ylsi myös kaksinumeroisiin pistelukemiin 14 pisteellä.

 


Katajalle vakuuttava kotivoitto duunari-Lahdesta


Joensuulainen Kataja Basket aloitti puolivälierät Namika Lahtea vastaan selkeällä 94-63 (45-28) -kotivoitolla. Kataja johto läpi pelin ja kasvatti jo ennen puoliväliä eron 20 pisteen tuntumaan.

Katajan hyökkäyspeli oli loistavaa kovasta duunaripuolustuksestaan tunnettua Namika Lahtea vastaan ja kotijoukkue heittikin kakkosensa hurjalla 70% tarkkuudella.

- Se oli ensimmäinen peli, ei sen kummempia. Kolme kertaa tässä pitää voittaa joka tapauksessa. Onneksi meillä on älykkäitä pelaajia jotka tiedostavat tilanteen että vasta yksi ottelu pelattu, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen virkkoi.

Katajan tehotrion muodostivat Tom Knight Ken Horton (22/8), Robert Arnold (20/6) ja Teemu Rannikko (18/3/9 syöttöä). Vaihdosta tulleen Tommi Huolilan (7/4) panos ottelussa oli myös hatunnoston arvoinen.

Lahtelaisista yli kymmeneen pisteeseen ylsi vain Kevin Tiggs, joka naulasi 12 pistettä.

 

 

Bisons onnistui vääntämään voiton Kouvoja vastaan


Bisons Loimaa taas joutui kotonaan tiukoille, kun Kouvot haastoivat sinnikkäästi. Kotijoukkue kuitenkin oli lopulta etevämpi numeroin 90-82 (51-48).

Bisons johti ”biisoniveräjässä” koko ajan ja venytti kolmannella neljänneksellä johtonsa jo 16 pisteeseen. Kouvot kuitenkin kiri ja pääsi parhaimmillaan kahden pisteen päähän kolme minuuttia ennen loppusummeria.

 

- Kouvot on erittäin hyvä joukkue ja he näyttivät sen tänään. Madsen osui kolmannella neljänneksellä kolmesti, Hirvonen heitti lopussa tärkeän kolmosen ja Conleyn putki piti heitä mukana. Yksikään johto ei ole turvallinen ja se onkin varmaan koko sarjan teema, Bisons-luotsi Greg Gibson aloitti.

- En nähnyt kenenkään roikottavan päitään, vaikka menetimmekin 16 ja 11 pisteen johdot. Molemmille jäi paljon tehtävää eikä vielä olla lähelläkään päätöstä.

Bisonsin koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteen, mutta erityisen terävänä oli Tuukka Kotti, joka heitti 18 pistettä, noukki 3 levypalloa, syötti 4 kertaa ja riisti peräti kuudesti.

Kolmoset hyvällä tarkkuudella heittäneestä Kouvoista parhain oli Jason Conley (24/5/3 syöttöä). Hyvänä kakkosena oli Ville Kaunisto, joka teki 14 pistettä ja haki 14 levypalloa.

 

 


(STT - Basket.fi)

 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

Näytä lisää vastaavia