28.4.2010 Kouvot otti seurahistoriansa ensimmäiset pronssimitalit, kun se voitti keskiviikkona Korisliigan pronssiottelussa Kouvolassa KTP:n pistein 86-73 (42-45). Kouvoilla on aiemmilta kausilta mitalitilillään kolme kultaa ja kolme hopeaa.
Ville Kaunisto auttoi 21 pisteellään Kouvot pronssille.
Pronssi oli Kouvojen historian ensimmäinen. Aiemmin seura on huuhtonut kolme kultaa ja kolme hopeaa.
Uusia haasteita uralleen hakevalle Kouvot-luotsille Jukka Toijalalle mitali oli jo yhdeksäs, kun ynnätään peli- ja valmennusurien saavutukset. Kuvat: Matti Koskinen.
Kouvot hallitsi pronssipeliä toisen jakson alkupuolelle 35-26 -tilanteeseen asti. Sen jälkeen KTP sai pelistä otteen ja pystyi kääntämään itselleen kolmen pisteen taukojohdon. KTP voitti toisen neljänneksen 27-14.
Kouvot tasoitti pelin kolmannen jakson alkupuolella, mutta KTP johti vielä viimeisen kerran jakson puolivälissä 55-57 -tilanteessa. Kouvot nousi jakson lopussa kuuden pisteen johtoon ja viimeisellä neljänneksellä kotijohto kasvoi kohti lopullista 13 pisteen eroa.
Kouvojen tasaisen tehokvartetin muodostivat 21 pistettä heittäneet Ville Kaunisto ja Kyle Shiloh, 17 pisteestään 15 jo taukoon mennessä nakannut Antti Kanervo sekä 16 pistettä kerännyt Ajene Moye.
- Moye istui teknisen virheensä jälkeen penkillä suurimman osan kolmannesta jaksosta, jolloin muu joukkue osoitti suuruutensa. Puolustuksemme toimi lopussa hyvin ja se mahdollisti voittomme, kommentoi pelaaja- sekä valmentajauransa yhdeksännen SM-mitalin nyt pokannut valmentaja Jukka Toijala, joka ei valmenna Kouvolassa enää ensi kaudella.
Toijala ei tuntenut vielä pelin jälkeen haikeutta.
- Ehkä sekin tunne vielä tulee, mutta nyt olen ennen kaikkea iloinen siitä, että päätimme kauden voittoon ja saimme mitalit.
KTP:stä pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin yhdysvaltalaistrio, josta puuttui harjoituksissa kylkiluun murtuman saanut Eric Washington. Pitkästä aikaa pelannut Isaac Spencer nosti 21 pistettä, joista 15 jo taukoon mennessä. Ian Young heitti 16 ja Ryan McDade 14 pistettä.
– Pelasimme 25 minuuttia hyvin, mutta viimeistä varttia Kouvot hallitsi. Kouvot oli meitä parempi jo runkosarjassa, joten ansaitsi mitalit siinäkin mielessä, totesi KTP:n valmentaja Ray Ailus.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.