Korisliiga joulutauolle, Kouvot Kymenlaakson herra

19.12.2009 Kouvot pääsi Korisliigan lyhyelle joulutauolle kakkossijalla ja makean voiton siivittämänä, kun se haki Kymenlaakson paikallispelistä Kotkasta 81-76 (33-42) -voiton KTP:stä. KTP johti peliä pitkään, mutta Kouvot kipusi edelle kolmannen jakson lopulla ja piti johtonsa loppuun asti.

Ville Kaunisto ja Kouvot rynnistivät voittoon paikallispelissä KTP-Basketia vastaan.

LrNMKY ja Sami Pekkola hakivat vieraspisteet Forssasta.

Eldar Skamon edustama Kauhajoki esitti kauden parastaan Salon Vilpasta vastaan. Kuvat: Matti Koskinen & Francois Perthuis.

KTP kyllä nousi vielä loppuhetkillä kolmen pisteen päähän, mutta Ajene Moye pääsi sinetöimään vapaaheitoilla Kouvojen voittopisteet.

- Alussa vähän ihmettelimme, kuinka kovaa KTP:tä vastaan pitää pelata, mutta toisella puoliskolla vastasimme kovuuteen, kun pelaajat kohensivat kukin omaa panostaan, kommentoi Kouvojen syyskauteen erittäin tyytyväinen valmentaja Jukka Toijala.

Moye oli 27 pisteellä Kouvojen paras pistemies. Antti Kanervo heitti 14 pistettä ja Ville Kaunisto keräsi 10 pisteen lisäksi 13 levypalloa.

Eric Washington heitti KTP:lle 27 pistettä ja Isaac Spencer 19. KTP:llä riittää joulutauolla töitä, sillä se voitti viimeksi pelatun kuukauden aikana seitsemästä pelistään vain yhden.

LrNMKY:lle pisteet Forssasta

Lappeenrannan NMKY päätti hyvän syyskautensa Forssassa, jossa se tuotti FoKoPolle viidennen peräkkäisen tappion 104-87 (47-48) -voitollaan.

Tasaisessa pelissä alkoi syntyä eroa kolmannen jakson lopulla, jolloin FoKoPon korinteko tyrehtyi ja LrNMKY kasvatti johtonsa 12 pisteeseen. Viimeisellä neljänneksellä FoKoPo ei pystynyt enää kaventamaan vierasjohtoa.

Voittajien tasaisen tehotrion muodostivat Sami Pekkola 23:llä, Matthew Gibson 21:llä ja J’son Stamper 20 pisteellä.

FoKoPosta Rodrick Stewart teki 25 ja Ashley Champion 20 pistettä.

Karhu jatkoi pirteästi

Sarjan peräpään kamppailuissa Kauhajoen Karhu otti kauden kolmannen ja toistaiseksi suurimman voittonsa, kun se päihitti kotipelissään Salon Vilppaan selvästi 90-69 (39-36) -tuloksella.

Karhu nousi sarjataulukossa kahden voiton päähän FoKoPosta ja Vilppaasta, jolle tappio oli jo kuudes peräkkäinen.

Peli eteni tasaisena puoliväliin asti, mutta heti toisen jakson alussa Karhu nykäisi 13-0 -jakson. Peli ratkesi tuohon nykäisyyn, sillä Vilpas ei päässyt enää kahdeksaa pistettä lähemmäs.

Voittajien sankariksi nousi Reginald Golson 30 pisteellä. Eldar Skamo säesti 20 pisteellä ja Jeremiah Wood keräsi 13 pistettä sekä 15 levypalloa.

Vilppaasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Charlie Burgess 25:llä ja Darryl Dora 20 pisteellä.

Korisliiga palaa joulutauolta tositoimiin 28. joulukuuta täydellä kuuden ottelun kierroksella.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia