Katajan vauhti liikaa Ploiestille EuroChallengessa

27.11.2012 Joensuun Kataja on edelleen mukana taistelussa EuroChallengen jatkopaikoista. Kataja palasi raiteilleen kahden tappiollisen ottelun jälkeen nujertamalla Romanian mestarin CSU Asesoft Ploiestin vieraskentällä 67–80 (31–38). Romanialaisilla ei ollut mitään vastausta joensuulaisten vauhtipeliin, jota tahdittivat eritoten Jonte Flowers, Johnell Smith sekä Petri Virtanen.

Flowers powers: Katajan teholaituri oli vireessä Romaniassa.

Petri Virtasen kahdeksan pisteen putki siivitti jojensuulaiset karkuun kolmannella jaksolla. Kuvat: Ville Vuorinen.

Aivan EuroChallengen alkulohkon avausottelun kaltaisia murskajaisia Ploiestin ja Katajan toisesta kohtaamisesta ei kehkeytynyt, mutta voittajasta ei ollut tiistainakaan epäselvyyttä. Katajan toinen alkulohkovoitto merkittiin pöytäkirjaan pistein 67–80 (31–38).

 

Isompi, mutta samalla merkittävästi hitaampi ja kankeampi Ploiesti menetti palloa liukuhihnalta ja onnistui käyttämään kokoaan vain ajoittain hyödykseen. Kotijoukkue kiipesi toisella kymmenminuuttiselta yhdeksän pisteen takaa takaisin tuntumaan, mutta peli repesi viimeistään kolmannella jaksolla, kun Julian Terrellin vapaaheittojen ja Juho Nenosen kolmosen jälkeen Petri Virtanen pussitti kahdeksan pistettä putkeen.

 

– Tärkeimpiä asioita tässä voitossa oli se, että pysyimme aggressiivisena korinalustan puolustuksessamme. Voitimme levypallot ja saimme heidän pitkät miehensä ongelmiin, mikä kertoo, että onnistuimme, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala summasi.

 

– Hyökkäyspelissämme oli vähän jäykkyyttä, mutta puolustuksella voitto napattiin.

 

Toijala: ”Kaikki on auki ja omissa käsissä”

 

Kentän hahmo oli Katajan laituri Jermaine ”Jonte” Flowers (28/10/8 riistoa), joka oli omalla tasollaan molemmissa päissä kenttää. Ensimmäisellä puoliajalla Flowers oli hyökkäyspäässä täysin pitelemätön, ja tauon jälkeen hänen oivaltava apupuolustuksensa sulki Ploiestin viimeisetkin

 

Katajan muut dynamot löytyivät takakentältä. Petri Virtanen (17/5/4 syöttöä) löysi pelivireen joensuulaisten kolmannen jakson irtiottovaiheessa. Johnell Smith (4/4/7 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia) pyöritti joukkueensa hyökkäystä maltilla ja kalasti romanialaisille kaikkiaan kahdeksan virhettä.

 

Kataja on nyt voittanut neljästä EuroChallengen alkulohkon ottelustaan kaksi ja kohtaa ensi viikolla kotikentällään Joensuun Areenalla kyproslaisen Keravnos Nikosian. Joukkueiden edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa Keravnos vei voiton kotonaan pistein 72–67.

 

Vähintään kuuden pisteen voitto siivittäisi Katajan todella lähelle EuroChallengen jatkopaikkaa, mikäli Keravnos ei yllätä Krasnije Krilia Samaraa kotikentällään keskiviikkona.

 

– Onhan se upeaa, että olemme pelanneet itsemme tilanteeseen, jossa kaikki on auki ja omissa käsissä. Katsotaan ensiksi, miten huominen peli päättyy, mutta voihan olla, että kuuden pisteen voitto ensi viikolla ratkaisisi jatkopaikan, Toijala tuumaa.

 

CSU Asesoft Ploiesti – Joensuun Kataja 67–80 (14–15, 31–38, 48–62)

Kataja: Jonte Flowers 28/10/8 riistoa, Petri Virtanen 17/5/4 syöttöä, Juho Nenonen 8/3, Julian Terrell 6/7, Jerald Fields 6/3, Juho Lehtoranta 6/1, Johnell Smith 4/4/7 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia, Antti Kanervo 3/4, Ville Viita 2/0, Arttu Koljonen 0/0, Johannes Lasaroff.

 

Ploiesti: Darius Hargrove 17/4, Robert Nyakundi 16/0, Catalin Burlacu 10/3, Vladimir Tica 8/9.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

Näytä lisää vastaavia