Katajalle makea revanssivoitto Hongasta

30.10.2013 22:00 Korisliiga-kauden 2013/14 toisessa ottelussaan Tapiolan Honkaa vastaan taipunut Kataja Basket sai keskiviikkona revanssivoiton espoolaisvieraistaan Joensuun LähiTapiola Areenalla. Kataja saalisti kauden viidennen voittonsa nujertamalla Hongan 77–65 (36–32). Illan toisessa ottelussa KTP harppuunoi sinnikkäät Korihait.

Juho Lehtorannan Kataja maksoi potut pottuina Hongalle.

Brian Greene (vas.) teki ensiesiintymisensä Jukka Toijalan (oik.) Katajassa.

Timi Heinonen kuritti Korihaita 26 pisteellä. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Kai Kilappa.

Katajan hienoisesta hallinnasta huolimatta Honka sinnitteli Joensuussa päätösjakson alkuun ja tilanteeseen 55–51 asti, jolloin Hongan selkäranka viimein notkahti.

 

Kataja kasvatti ensiksi johtonsa kahdeksaan pisteeseen Juho Lehtorannan ja Mike Morrisonin nopeilla vastahyökkäyksillä, jonka jälkeen Morrison nosti omasta hyökkäyslevypallostaan kotijohdon kymmeneen. Honka ei enää päässyt seitsemää pistettä lähemmäs.

 

- Tämä oli puolustuksen voitto. Teimme siinä kovasti töitä täydet 40 minuuttia ja Hongan ratkaisijat väsähtivät. Hyökkäyspäässä oli molemmilla vähän hakemista, kun mukana oli uusia pelaajia, totesi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

 

Honka heitti kaukaa huonosti, kun joukkueen tulivoimaisimmasta kaksikosta Juho Nenosen vartioima Ronnie Clark sekä Tuomas Iisalo heittivät kaikki 14 kolmosyritystään rautoihin.

 

Tasaisen Katajan tehomiehet olivat Teemu Rannikko (13/1/5 syöttöä), Sami Lehtoranta (12/6), Juho Nenonen (12/6) sekä illan levypallokärki Mike Morrison (6/11). Uusi amerikkalaislaituri Brian Greene (7/6/4 syöttöä) pelasi runsaat 17 minuuttia.

 

Korisliigan pistekärki Ronnie Clark (18/7/3 riistoa) sekä uusi pelinrakentaja Omar Krayem (18/6/3 syöttöä) olivat Hongan pisteykköset.

 

KTP:n kolmas neljännes tyrmäsi Korihait

 

Uudenkaupungin Korihait pelasi virkeästi KTP:tä vastaan Kotkan Steveco Areenalla, mutta KTP nappasi kauden kuudennen voittonsa lopulta selkeällä erolla 100–76 (34–40).

 

Kotkalaishyökkäys sakkasi pahanlaisesti toisella kymmenminuuttisella Korihaiden hampaissa, ja jakson puolenvälin jälkeen uusikaupunkilaiset kasvattivat pirteästi pelanneiden kotimaisten pelaajiensa koreilla eron parhaimmillaan kahdeksaan pisteeseen.

 

Kolmannella jaksolla KTP:n pelätty joukkuehyökkäys alkoi kuitenkin jyllätä tehokkaasti läheltä ja kaukaa, ja kotkalaiset runnoivat Korihaiden säkkiin hurjat 37 pistettä kymmenen minuutin aikana.

 

Debyyttinsä KTP-paidassa tehnyt Ryan Ayers (18/3) latoi KTP:n kolmannen jakson 37 pisteestä 11 ja Timo Heinonen (26/9/3 syöttöä) yhdeksän. Kotkalaismiehistöstä Sharaud Curry (9/5/12 syöttöä) ja Chris Owens (16/5/2 blokkia) kuuluivat myös selkeään parhaimmistoon.

 

Korihaista Josh Dollard (19/7) ja James Padgett (17/13) kirjauttivat parhaat tehot.

 

(STT)

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

Näytä lisää vastaavia