Katajalle ensimmäinen voitto

17.10.2009 Korisliigan viime kevään hopeajoukkue Joensuun Kataja otti vihdoin lauantaina tämän kauden ensimmäisen voittonsa kukistettuaan vieraspelissään Forssan Koripojat 88-71 (45-32). Kauden viisi ensimmäistä peliään hävinneen Katajan sankariksi nousi maajoukkuetakamies Petri Virtanen.

Petri Virtasen käsistä lähti peräti kymmenen onnistunutta kolmen pisteen heittoa, jotka toivat Katajalle toivotun avausvoiton.

Sami Pekkolan 17 pistettä avittivat Lappeenrantaa Hongan kaadossa.

Hongan Carl Elliot hurjasteli sarjakauden ennätyspisteet (49), mutta ne eivät riittäneet.

Kouvot oli Vilpasta vastaan ylivoimainen lähietäisyyksiltä. Kuvassa Kouvojen Kyle Shiloh. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.

Virtanen heitti peräti kymmenen kolmen pisteen koria ja kaikkiaan 35 pistettä. Forssan Feeniks-hallin korit ovat Virtaselle tutut useiden kesien maajoukkueleireiltä ja nyt Katajan kapteeni mätti huimilta etäisyyksiltä osumia jopa tarkemmin kuin kotikoreihin.

Kataja hallitsi nimenomaan paremmalla heittopelillään ottelua koko ajan. Vierasjohto kasvoi jo kolmannella jaksolla yli 20 pisteen eikä FoKoPo saanut missään vaiheessa kunnon kiriä aikaan.

- Alkukausi on ollut meille rankka, mutta toivottavasti tämä voitto vapauttaa koko joukkueen. Virtasen Petrin loistopelihän tämä oli, ylisti Katajan valmentaja Pekka Salminen.

Katajan yhdysvaltalaiskolmikko esiintyi taas vaisusti, mutta Virtasta avustivat 15 pistettä niin ikään kaukaa heittänyt Juho Nenonen sekä 14 pistettä nostellut Sami Lehtoranta.

Tasapaksusta FoKoPosta Rodrick Stewart teki 15 ja Ashley Champion sekä Jarno Nissinen 14 pistettä.

Honka hävisi Lappeenrannassa

Espoon Honka kärsi toisen peräkkäisen tappionsa, kun Lappeenrannan NMKY otti kotivoiton 99-95 (49-49) -tuloksella.

Kotijoukkue piti pientä johtoa lähes läpi pelin. Honka nousi kymmenen sekuntia ennen loppua 95-93 -lukemiin, mutta Anthony Johnson ja Sami Pekkola pääsivät nakkamaan LrNMKY:n voittopisteet vapaaheitoilla. Johnson heitti kaikkiaan 32 pistettä ja Robert Turner 26.

Hongasta takamies Carl Elliot rohmusi peräti 49 pistettä, joka on sarjan alkukauden ylivoimainen piste-ennätys. Tuukka Kotti ja Sasu Salin tekivät kumpikin 14 pistettä. Hongalta puuttuivat olkapäävaivainen Jukka Matinen sekä yhden ottelun rangaistuksen edellispelissä kiukutellut päävalmentaja Gordon Herbert. Hongan peliä johti penkiltä Jussi Syrjänen.

- Elliot teki aivan mitä halusi. Emme saaneet häntä kuriin, vaikka yritimme mitä tahansa. Puolustuksessa jäi parannettavaa, mutta hyökkäyspelaaminen oli meiltä hyvää. Kyllähän tämä ilta tarjosi kaiken kaikkiaan hyvän koripallopelin, veisteli Lappeenrannan päävalmentaja Jarmo Laitinen.

Kouvot kakkoseksi

Kouvot nousi sarjataulukon kakkoseksi otettuaan Salon Vilppaasta 75-64 (40-36) -kotivoiton.

Kouvot johti peliä koko ajan, mutta onnistui vasta viimeisellä neljänneksellä pitämään eron kymmentä pistettä suurempana.

Vilpas jatkoi kovaa kaukoheittopeliään 13:lla kolmen pisteen korilla, mutta lähietäisyydellä Kouvot oli ylivoimainen 26:llä kahden pisteen korilla Vilppaan jäätyä yhdeksään.

Ross Neltner oli Kouvojen tehokkain 20 pisteellä. Kyle Shiloh teki 18 pistettä.

Samu Kaaresvirta heitti edelliskausien kotisalissaan Vilppaalle 21 pistettä. Joukkueen uusi yhdysvaltalaispeluri Lawrence Hamm aloitti 15 pisteen teholla.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia