Katajalla EuroChallengessa tuttu tilanne: vain voitto kelpaa

18.2.2013 Kauden 2012/13 EuroChallengea on jatkolohkojen osalta jäljellä enää kaksi kierrosta. Joensuun Kataja on valahtanut loistavan alun jälkeen kolmen perättäisen vierastappion myötä oman lohkonsa pohjalle. Unelma paikasta kahdeksan parhaan joukossa elää kuitenkin edelleen, ja jotta tavoite pysyisi realistisena, tulee Gaz Metan Mediaksen kaatua tiistaina Joensuussa yli kahdella pisteellä.

Petri Virtasen tähdittämä Kataja janoaa kotivoittoa tiistaina.

Vastaansa Kataja saa Gaz Metan Mediasin, joka voitti Romaniassa joukkueiden ensimmäisen kohtaamisen Kyle Shilohin (kuvassa) viime hetkien korilla.

Sitten Romanian-vierailun Kataja on saanut takaisin pelivahvuutensa Sami Lehtorannan. Kuvat: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma & Ville Vuorinen.

Yksinkertaisin skenaario Katajan etenemiseksi EuroChallengen kahdeksan parhaan joukkoon kuuluu niin, että romanialaisten on kaaduttava tiistaina vähintään kolmella pisteellä ja samaan aikaan Ventspilsin tulee hävitä Turkissa Karsiyakalle.

Viimeisellä kierroksella (26.2.) on Pinar Karsiyakan kaaduttava Joensuussa ja Gaz Metanin voitettava Ventspils Romaniassa. Tällä matematiikalla Kataja sijoittuisi lohkon kakkoseksi ja etenisi turkkilaisten kanssa jatkoon.

– Gaz Metan on tähän mennessä hävinnyt kotonaan yhden EuroChallenge-ottelun, Karsiyaka ei yhtään ja me yhden. Eli jos kaikki kotipelit jatkossa päättyisivät kotivoittoon, niin silloinhan tosiaan menisimme jatkoon, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala mietiskelee Katajan otteluennakossa.

– Toki tilanne voisi olla kannaltamme parempikin, mutta missään tapauksessa mahdollisuudet eivät vielä ole menneet. Olemme jo olleet tiukoissa paikoissa, ensin Aliaga Petkimiä ja myöhemmin Keravnosia vastaan. Iso kiitos niissä otteluissa tapahtuneista tilanteiden kääntymisistä eduksemme kuuluu kotiyleisöllemme.

Medias kovassa vireessä

Gaz Metan Medias on juuri nyt kovassa vireessä, minkä myös Toijala on luonnollisesti huomioinut.

– Medias on pelannut kaksi edellistä otteluaan aivan fantastisesti. He voittivat ensiksi kotimaansa liigassa kärkijoukkueisiin kuuluvan Mobitelin ja Karsiyakaa vastaan ikään kuin jatkoivat tästä. Mitään kummallisempaa joukkue ei kuitenkaan turkkilaisia vastaan tehnyt, vaan he pelasivat samalla tavalla kuin meitä vastaan, Toijala taustoittaa.

Gaz Metanin riveissä on kirjoilla peräti kahdeksan ulkomaalaispelaajaa: kolme serbiä, yksi montenegrolaisserbialainen, yksi bulgarialainen ja kolme amerikkalaista. Suomalaisyleisölle entuudestaan tuttu on takamies Kyle Shiloh (191 cm/27 v), joka on aiemmin pelannut mm. Jukka Toijalan alaisuudessa Kouvoissa.

Shiloh ratkaisi joukkueiden ensimmäisessä kohtaamisessa kotivoiton viime hetkien kolmosellaan. Edelliskierroksen sensaatiomaisessa kotivoitossa Pinars Karsiyakasta Gaz Metanin korinalusjaosto Zoran Krstanovic (204/30), Aleksandar Mladenovic (207/28) ja Ivan Ivanovic (205/32) oli huikeassa vireessä. Pienemmistä miehistä heittokone Ivan Lilov (196/24) takoi 15 pistettä ja Rares Mandache (191/25) 14 pisteensä kupeeseen seitsemän syöttöä.

Katajan kokoonpanosta Jerald Fields on edelleen toipilas kolme viikkoa sitten tehdyn polvioperaation jäljiltä, eikä hän ole vielä tiistaina pelikuntoinen. Muutoin sekä Kataja että Gaz Metan Medias pelaavat näillä näkymin samoilla kokoonpanoilla kuin ensimmäisessä kohtaamisessa sillä erotuksella, että Sami Lehtoranta on kohtaamisten välillä toipunut pelikuntoiseksi.

– Olemme matkan varrella oppineet paljon ja uskon, että nyt Mediasta vastaan ”match-upit” on entistä helpompi rakentaa. Tiettyjä vaihdoksia vartioitavien suhteen tulemmekin tekemään, Toijala paljastaa.

EuroChallengea: Joensuun Kataja – CS Gaz Metan Medias Joensuun Areenalla tiistaina 19. helmikuuta klo 18:30 alkaen.

Asiat

 
17.11.2025 23:46 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 46

Miesten I divisioona A:ssa nähtiin jännittäviä ratkaisuhetkiä ympäri Suomea, kun taas miesten I divisioona B:ssa juhlittiin pisteillä murskavoittojen muodossa. Naisten I divisioonan ainoassa ottelussa ennakkosuosikki Leppävaaran Pyrintö piti pintansa.

17.11.2025 23:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni palasi tuttuun maahan – ”Ranska on sopinut minulle hyvin”

Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.

17.11.2025 10:08 Pääjuttu

NVS 2026: Sami Toiviainen esiintymään seminaariin

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Kolmas esiintyjä on Sami Toiviainen, jonka esityksen otsikkona on "Ei ohi minusta - 1vs1-puolustuksen salat".

17.11.2025 08:19 NBA

Markkanen mielettömät 47 pistettä Jazzin voittaessa kahden jatkoajan jälkeen Bullsin

NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.

16.11.2025 19:24 Susiladies

Susiladies kaatoi laumana EM-kisoja kolunneen Ruotsin

Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

15.11.2025 10:52 Susiladies

Klara Holm toimii Ruotsin palloskriinihyökkäyksen tirehtöörinä

Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

14.11.2025 07:11 NBA

Jazzille kotitappio Hawksin käsittelyssä – Markkanen 40 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.

13.11.2025 23:46 Susiladies

Euroopan mestari Belgian pallonliike myrkkyä Susiladiesille EM-karsintojen avausottelussa

Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.

Näytä lisää vastaavia