4.5.2015 Basket lähti tasaisen ensimmäisen puoliajan jälkeen 1377 katsojan edessä karkuun Kauhajoen Karhulta välieräsarjan kolmannessa ottelussa. Joensuulaiset nappasivat 2-1-ottelusarjajohdon voittamalla Mehtimäen Jäähallissa 86-68 (37-31).

Teemu Rannikko jakeli 11 syöttöä, kun Kataja pisti ottelusarjan katkolle Karhua vastaan.

Kauhajoen parhaimmistoon kuului jälleen kerran Gregory Mangano.

Pekka Salmisen luotsaama Kataja kohtaa Karhun keskiviikkona vieraissa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Erkki Hautaviita.
Avausneljänneksen ollessa tasaista Kataja sai toisella kympillä Karhun hyökkäyspelin aisoihin. Erityisesti aiemmissa peleissä loistanut Bojan Sarcevic (2/2/5) oli tiukasti kotijoukkueen pihdeissä ja lopputuloksena koko Karhun heittopeli kärsi.
Puoliajan jälkeen Kataja lähti Teemu Rannikon (18/5/11 syöttöä) oivan pelinrakennuksen johdattaman karkumatkalle. Vierasjoukkueelle ei riittänyt aseita kirimään ja lopullisesti Karhun selkä naksahti seitsemän minuuttia ennen loppua, kun Kataja repäisi 19 pisteen eron.
Rannikon lisäksi Katajan tehotrioon kuuluivat Robert Arnold (24/11) ja Tom Knight (19/5). Arvokkaan panoksen ottelussa antoivat myös Jesse Niemi (11/2) sekä Ken Horton (10/8).
Sarcevicin ollessa tarkassa vartioinnissa Karhu sai onnistumisensa lähinnä korin alta Gregory Manganolta (16/10) ja Devonne Gilesilta (22/9).
Katajan päävalmentaja Pekka Salminen kiitteli pelin jälkeen luottopelaajansa Teemu Rannikon otteita.
- Kyllä tämä kulminoituu paljon takamiesten peliin. Teemu (Rannikko) on ollut hieman liemessä tässä ottelusarjassa, mutta tänään saimme vastaavasti Bojanin (Sarcevic) pysäytettyä. Sitä kautta oikeastaan vastustajalla oli enää sisäuhka, josta he toki koreja hieman saivat tehtyä.
Kummatkin joukkueet pelasivat puolivälierissä viisi peliä, joten ymmärrettävästi kummatkin joukkueet olivat selkeästi väsyneitä, mutta Kataja-pelaajilta löytyi lopulta enemmän jalkoja toiselle puoliajalle.
- Kahden väsyneen joukkueen peliä, puhuimme puoliajalla asennoitumisesta, väsyneenä tulee virheitä mutta niitä ei saa pelätä. Sarja on 2-1 ja kumpikaan ei ole vielä voittanut sarjaa
Karhun päävalmentaja Sami Toiviainen oli tyytyväinen avausneljännekseen, mutta ensimmäisen kympin jälkeen Karhun peli hajosi käsiin.
- Ensimmäinen kymppi ihan hyvää tekemistä molemmissa päissä. Tehtiin asioita niin kuin oltiin käyty läpi. Toisella kympillä kakkosten prosentti 10, johon koko erä kulminoitui. Laitettiin muutama lay-uppi ja korin alta nosto ohi. Ei päästy enää rinnalle.
- Kolmannessa erässä Kataja lisäsi tempoa hyökkäyspäässä ja meistä tuli vielä enemmän perässäjuoksijoita ja kiri ei oikein alkanut missään vaiheessa. Kataja oli tänään parempi, mennään tästä kohti keskiviikkoa. Varmasti muutamia pieniä muutoksia tehdään.
Ottelusarja on katkolla ensi keskiviikkona 6.4. Kauhajoen liikuntahallissa.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.