18.1.2016 Joensuun Kataja otti jo kahdeksannen perättäisen kotivoittonsa, kun se kaatoi Korisliigan maanantai-illan ainoassa ottelussa KTP:n mykistävin 104-72 (47-40) –lukemin. Voitto oli joensuulaisille kokonaisuudessaan kolmas perättäinen, ja maanantain jälkeen Kataja jatkaa sarjakärjessä kaksi voittoa Kauhajoen Karhua edellä.
Teemu Rannikko oli oivalla pelipäällä, pyöritellen KTP:ta 10:n pisteen ja 15:n syötön edestä Katajan kaataessa kotkalaiset maanantain ainoassa Korisliigan ottelussa. Kuva: Erkki Hautaviita
Maanantai-illan ainoassa Korisliigan ottelussa sarjakärki Kataja isännöi sarjan hännillä majailevaa KTP:ta. Etukäteen otteluun selkeänä ennakkosuosikkina otteluun lähtenyt Kataja repäisi ratkaisevan eron ottelun kolmannella jaksolla, jonka se voitti vakuuttavin 33-12 –numeroin. Päätösjakson maltillisemman vauhtisen koripallon pelaamisen päätteeksi LähiTapiola Areenan tulostaululla komeilivat kotijoukkueen 104-72 (47-40) –voittolukemat.
Ottelua alusta loppuun asti niin kentällä kuin tulostaulullakin hallussaan pitänyt Kataja otti komennon heti ylösheitosta. Lamayn Wilsonin kolmosella kamppailun avauspisteet tehnyt Kataja ei tuon korin jälkeen päästänyt kotkalaisia missään vaiheessa ottelua edes tasalukemiin.
Avausjakson jälkeen kamppailua kahdeksan pisteen marginaalilla johtanut Kataja onnistui pitämään KTP:n kiriyritykset kurissa kivenkovan rutiinitasonsa ansiosta, eikä ottelun voittajasta ollut todellista epäselvyyttä enää kolmannen jakson alkuminuuttien jälkeen. Kataja repäisi kolmannen jakson alusta seitsemän minuutin jakson nimiinsä lukemin 25-6, vieden koko jakson numeroin 33-12.
Päätösjakson aikana joukkueiden fokus siirtyi enemmän hyökkäyskuvioiden toteutuksen hiomiseen, sekä rotaation myöhemmän pään pelaajille minuuttien antamiseen. Tasaisen neljännen kymmenminuuttisen päätteeksi loppulukemat tulostaululla kertoivat kotijoukkueen 104-72 –voitosta.
- Energinen esitys. Ensimmäisen puoliajan viimeiset kaksi minuuttia harmittaa, hävisimme ne yhdeksällä pisteellä. Toisaalta tekeminen oli sitten tauon jälkeen hyvää, muisteli Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
- Kierrätimme lyhyillä vaihdolla pelaajia ja moni toi penkiltä energiaa. Kaikille tuli onnistumsia mikä on jatkoa ajatellen hyvä ja positiivinen asia.
Katajan parhaimmistoon maanantain ottelussa kuuluivat tupla-tuplan 10 pisteellä ja jo tavanomaiseksi tulleella 15 koriin johtaneella syötöllä kirjauttanut Teemu Rannikko, vahvan kokonaissuorituksen esittänyt Thomas Scrubb (16 pistettä/7 levypalloa/3 syöttöä/2 riistoa), sekä 14 pistettä mieheen heittäneet Petri Virtanen ja Marius van Andringa. Trevis Simpson oli joukkueen pistekärki 19:llä pisteellä.
KTP:n kokoonpanosta itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat härkämäinen sisäpelaaja Devonne Giles (16/6/2), sekä joukkueen pisteykkönen Darren Duncan (17/6).
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.