23.11.2011 Kuudennen perättäisvoittonsa ottanut Joensuun Kataja nousi Korisliigan kärkeen kukistamalla keskiviikon kotipelissään helsinkiläisen ToPon 74–57 (43–35)-tuloksella.

Jared Newson ja Kataja liitelivät sarjajohtoon. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kataja pudotti liigataulukon kärjestä loimaalaisen Nilan Bisonsin, joka on pelannut kaksi ottelua vähemmän.
Kataja nykäisi ToPoa vastaan toisen jakson alussa 11-0-kirin, jonka jälkeen helsinkiläiset pysyivät altavastaajina loppuun asti.
- Meillä oli kaksi teemaa, joista molemmat onnistuivat aika hyvin. Pyrimme lähelle koria ja pääsimmekin tekemään sieltä pisteitä. Toinen kulmakivi oli puolustuksemme, joka toimi hyvin, tiivisti Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Molempien joukkueiden kaukoheittopeli jäi heikoksi, kun kolmosten osumaprosentti painui alle 20%:n.
Kataja pääsi tekemään vapaaheittoviivalta 15 pistettä enemmän kuin ToPo, joka pääsi heittämään vain neljä vaparia. ToPo sortui lisäksi peräti 26 pallonmenetykseen.
Katajan vahvat miehet olivat Jared Newson (20/7/3 riistoa) ja Jeremy Price (19/8). ToPosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Chase Griffin (14/7) ja Kimmo Muurinen (11/5).
(STT)
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.