28.1.2011 Korisliigaa tammikuulle asti johtanut KTP-Basket kärsi perjantaina jo neljännen peräkkäisen tappionsa, kun sarjassa kolmantena oleva Joensuun Kataja haki pisteet Kotkasta 93-81 (37-51) -tuloksella. Perjantain toisesta liigaottelusta sarjapisteet matkasivat Lahteen Namika voitettua Porvoossa.

Kataja kuroi eroaan Kotkaan voittamalla KTP:n vieraissa perjantaina. Kuvassa Katajan Jared Newson.

Todd Hendley oli Namika Lahden voiton takuumies voittoheittoineen. Kuvat: Francois Perthuis.
KTP oli kyllä hyvää vauhtia katkaisemassa tappioputkeaan, kun se karkasi toisella jaksolla jo ratkaisevan tuntuiseen 20 pisteen johtoon 45-25 -tilanteessa.
Kouvot kuitenkin kuroi eron umpeen ja johti kolmannen jakson puolivälistä pelin loppuun.
– Hukkasimme pelin alussa palloa oikein urakalla ja KTP rankaksi virheistämme kovalla prosentilla. Toisella puoliskolla olimme huolellisempia ja saimme puolustuksenkin tiiviimmäksi. Saimme näin KTP:n pelin sekaisin ja edelliset tappiotkin taisivat lannistaa joukkuetta, kommentoi Katajan valmentaja Jukka Toijala.
Jared Newson heitti Katajalle 26 pistettä ja Jason Conley 16.
KTP:stä Sefton Barrett teki 25 ja Milos Dobras 14 pistettä.
Korisliigassa perää pitävä Porvoon Tarmo kärsi taas niukan tappion, kun viimeisestä pudotuspelipaikasta kamppaileva Namika Lahti haki vierasvoiton 80-78 (42-44) -lukemin.
Tappio oli Tarmolle seitsemäs peräkkäinen. Noista tappioista viisi on tullut alle kymmenen pisteen erolla.
Tasaisen pelin ratkaisu venyi viimeiselle minuutille. Jesse Mäntylä heitti 40 sekuntia ennen loppua kolmosellaan Tarmolle 78-75 -johdon. Vieraiden Todd Hendley kuittasi seuraavassa hyökkäyksessä omalla kolmosellaan ja sama mies pääsi heittämään viime sekunneilla lahtelaisille voittokorin.
Voittajien tehokkaimpia olivat Ryan Ayers 20:llä ja Hendley 16 pisteellä.
Tarmosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain 17 pisteen kaksikko Jonathan Heard-Jerrah Young. Tarmon uutena yhdysvaltalaispelaajana esiintyi laitahyökkääjä Patrick Fields kymmenen pisteen teholla.
(STT)
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.