7.5.2013 Joensuun Katajan ja Kauhajoen Karhun Korisliiga-kaudet huipentuvat keskiviikkona Joensuun Mehtimäen Jäähalliin, kun joukkueet ottavat toisistaan vielä kerran mittaa pronssiottelun merkeissä. Kataja hakee muistoa ennätyspitkästä kaudesta pronssimitalin muodossa ja Karhu tavoittelee seurahistoriansa ensimmäistä mitalia.

Petri Virtasen Kataja tahtoo päättää liigakauden 2012/13 pronssimitaliin.

Eldar Skamon Karhu hakee seurahistoriansa ensimmäistä SM-mitalia. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.
Korisliigan otteluiden lisäksi 16 ottelun verran Suomea FIBA:n EuroChallengessa edustanut Joensuun Kataja hakee keskiviikolta voitokasta huipentumaa ennätyskiireiselle kaudelle. Katajan päävalmentaja Jukka Toijala myöntää, että joukkueen tavoitteet olivat pronssiottelua pidemmällä, mutta yhtä kaikki joukkue lähtee keskiviikon otteluun voitto mielessään.
– Edessä on kauden 69. ottelu ja mietteet ovat sellaiset, että olisi kaiken kaikkiaan kiva saada tästä meidän kaudestamme jokin fyysinen muisto. Kun joskus eläkkeellä katsoo palkintokaappia, olisi kiva vilkuille pronssimitalia ja muistaa, että tuohan oli se kausi, jolloin pelasimme EuroChallengessa itsemme kahdeksan parhaan joukkoon, Toijala miettii.
– Tämä ei ole se peli, mihin pudotuspelien alussa tähtäsimme, mutta aiomme kasata kaikki voimat ja energiat vielä kerran kokoon ja taistella hyvällä peli-ilmeellä voitokas lopputulos tälle kaudelle.
Katajan kokoonpanosta on varmuudella sivussa neljännessä välieräottelussa olkapäänsä telonut amerikkalaislaituri Jonte Flowers.
Seurahistoriansa ensimmäisiä mitalipelejä pelaava Kauhajoen Karhu haastoi välierissä hallitsevan mestarin Nilan Bisonsin neljän tasaisen ottelun sarjaan ennen kaatumistaan saappaat jalassa.
Pohjanmaalaisille on keskiviikkona tarjolla ensimmäistä kerran pääsarjatason mitali, kun joukkue ryhmittyy Joensuun Mehtimäen Jäähallilla Katajaa vastaan.
– Löysimme välieräsarjassa kolmanteen peliin mennessä oman peli-intensiteettimme, ja neljännessäkin ottelussa pystyimme toteuttamaan sitä ensimmäistä neljännestä lukuun ottamatta, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kertaa.
– Lähdemme keskiviikkona jatkamaan siitä, mihin neljännessä välieräottelussa jäimme. Jos pystymme yli 35 minuuttia pelaamaan vastaavalla energialla, meillä on mahdollisuus voittaa kuka tahansa.
Tammivaaran mukaan pronssilla olisi valtava merkitys jättiharppauksin kehittyneelle kauhajokiselle koripallolle.
– Pronssi toisi Karhun joukkueelle, organisaatiolle ja taustaryhmälle valtavasti positiivista urheilunäkyvyyttä ja ennen kaikkea uskoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle projektillemme. Mitali olisi osoitus siitä, että olemme oikealla tiellä.
Miesten pronssiottelu Joensuun Kataja – Kauhajoen Karhu Joensuun Mehtimäen Jäähallilla keskiviikkona 8. toukokuuta klo 18:30 alkaen.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.