Karhu jatkoi voittamattomana kotonaan kellistämällä KTP:n.

26.11.2014 Kauhajoen Karhun koko kauden kestänyt kotivoittojen putki jatkui Korisliigassa keskiviikkona, vaikka kylässä kävi sarjaa johtava KTP. Karhu kellisti kotkalaiset 96-91 (60-41). Muissa kierroksen otteluissa voitokkaita olivat Kouvot ja Helsinki Seagulls.

Devonne Giles ja Karhu ovat puolustaneet tänä kautena kotiluolaansa tappiottomasti.

Tuomas Hirvonen ja Kouvot nappasivat vierasvoiton Joensuusta.

Melsahn Basabe teki tuplatuplan, kun Seagulls palasi voittojen tielle. Kuvat: Matti O. Koskinen, Kai Kilappa & Francois Perthuis.


Karhu näytti ratkaisevan pelin jo ensimmäisellä puoliskolla, kun se karkasi 22 pisteen johtoon. KTP kehitti kuitenkin toisella puoliskolla kirin, joka nosti sen vain pisteen päähän, viimeksi viimeisen minuutin alussa.
 

- Pelasimme ensimmäisellä puoliskolla erittäin hyvää hyökkäyspeliä. Toisella puoliskolla KTP alkoi puolustaa tiukemmin ja pääsi pallonriistoilla peliin mukaan. Samalla meidän hyökkäyspelimme muuttui epävarmemmaksi, totesi Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
 

Karhusta peräti kuusi miestä ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä tehokkaimpia olivat Jermont Horton 18:lla ja Markus Molenius 16 pisteellä.

KTP:stä sekä Brandon Jefferson että Lamonte Ulmer päätyivät 25 pisteeseen.

 

 

Kouvot jaetulle kärkisijalle

 

Kouvolan Kouvot nousi sarjataulukossa jaetulle kärkisijalle KTP:n kanssa haettuaan Joensuusta pisteet Katajalta 91-77 (40-35) -tuloksella.
 

Kouvot hallitsi peliä koko ajan eikä Kataja päässyt johtoon missään vaiheessa. Kolmannen jakson alussa peli oli hetken tasan, mutta jakson lopulla Kouvot repäisi jo ratkaisevan 19 pisteen johdon.

- Haastava matsi. Kolmas matsi 120 tuntiin ja jonkin verran matkustamistakin alla. Pääsyy, miksi pelaamme hyvin on, että kävimme Honka-matsissa pari viikkoa sitten pohjalla, jonka jälkeen harjoittelimme tiukkaan, ja sen ansiosta saimme homman takaisin urilleen, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen kommentoi.
 

Kouvojen voittoa rakensivat Jason Conley 21:llä, Alexander Madsen 20:llä sekä Ville Kaunisto 17 pisteellä ja 14 levypallolla.
 

Vaisusta Katajasta vain Robert Arnold (17) ja Teemu Rannikko (15) pääsivät yli kymmenen pisteen.

 



Seagulls takaisin voittokantaan
 

Helsinki Seagulls katkaisi kolmen pelin tappioputkensa otettuaan Lapuan Korikobrista kotivoiton 69-60 (27-25).
 

Vieraat hallitsivat alkupeliä, mutta Seagulls otti ohjat kolmannella jaksolla, jonka lopussa kotijohto kasvoi jo 21 pisteeseen.

- Hävityt pelit näkyivät ja alussa ei heitot uponneet. Molemmat joukkueet puolustivat hyvin ja peli oli aika fyysinen. Olemme menneet pelillisesti oikeaan suuntaan, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
 

Melsahn Basabe oli voittajien tarkin 21 pisteellä. Paul Carter nakkasi Korikobrille 22 pistettä.

 

 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia