19.11.2013 21:55 Joensuulainen Kataja Basket palasi voittojen tielle EuroChallengessa jättämällä hallitsevan Hollannin mestarin ZZ Leidenin nollille tiistaina kotikentällään LähiTapiola Areenalla. Kovaa puolustaneen Katajan hahmoksi 77–63 (42–36)-voitossa nousi Antti Kanervo, joka rullaili Areenan korisukkia 21 pisteen edestä.

Antti Kanervon kolmoset upposivat, kun Kataja kaatoi Hollannin mestari ZZ Leidenin.

Katajan 5-5-puolustus oli erinomaista - tässä työnäyte Sami Lehtorannalta ja Petri Virtaselta. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Viime viikolla Tanskassa tappion Bakken Bearsin kynsissä kokenut Kataja oli tehnyt kotiläksynsä Leiden-peliin lähdettäessä. Joukkueen puolustus oli piinkovaa, mutta vieraat onnistuivat juoksemaan kotijoukkueen pallonmenetyksistä riittävästi pisteitä kotijoukkueen kyydissä pysymiseksi.
Hollantilaiset ajautuivat kymmenen pisteen takaa-ajoasemaan ensimmäistä kertaa toisen neljänneksen puolenvälin lähestyessä, ja parhaimmillaan Kataja johti kolmannen jakson puolessavälissä numeroissa 51–36.
Leiden onnistui kolmannen jakson loppuun mennessä vähitellen karistamaan katajaiset kahleet raajoistaan Worthy De Jongin kovilla yksilöratkaisuilla, mutta joensuulaiset tekivät tarvittavat korjausliikkeen neljännen jakson alussa.
Teemu Rannikon ja Mike Morrisonin kasvatettua piste-eron yhdeksään nousi estradille Antti Kanervo, joka takoi kolmosellaan ja kahdella vapaaheitollaan eron ratkaisevasti 14 pisteeseen.
– Viime viikolla meillä meni 101 pinnaa oman päähän, ja olemme viikon verran yrittäneet saada puolustuksessa juttuja kasaan. Siinä ohessa on ehkä hieman jäänyt hyökkäyspää huomioimatta, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala arvioi pelin antia.
– Ajatukset olivat välillä hyökkäyspäässä sekaisin ja tilastojen mukaan Leiden juoksi 20 pinnaa 23 menetyksestämme. Pakko kuitenkin olla tyytyväinen siihen, että molemmilla kerroilla Leidenin tultua takaa rinnalle pystyimme nykäisemään eron uudelleen.
Kuudella yrityksellä viisi kertaa kaaren takaa osunut Kanervo oli 21 pisteellään Katajan pisteykkönen. Peli oli Kanervolle kaivattu onnistuminen, sillä tavallisesti tarkka kaukoheittäjä on tämän kauden Korisliiga-otteluissaan osunut kolmosissaan vain 23,7% tarkkuudella.
– Viimeisimmissä harjoituksissa ja peleissä on ollut vähän ilmassa, että Antilla alkaisi taas kulkea, ja sanoinkin ennen matsia VIP-tilassa tämän olevan Antin peli. Taidan olla Antille kakkukahvit velkaa, kun hän sai valmentajansa näyttämään gurulta, Toijala nauroi.
Amerikkalaiset Mike Morrison (14/9/3 syöttöä) ja Renaldo Major (14/4/3 riistoa/2 blokkia) kantoivat Kanervon lisäksi päävastuun Katajan koritehtailusta.
Kataja pelaa seuraavan EuroChallenge-ottelunsa kahden viikon päästä, tiistaina 3. joulukuuta, jolloin joukkue matkustaa ranskalaisen Cholet’n kotikentälle.
Kataja: Antti Kanervo 21/3, Mike Morrison 14/9/3 syöttöä, Renaldo Major 14/4/3 riistoa/2 blokkia, Juho Nenonen 7/2, Petri Virtanen 7/0, Teemu Rannikko 6/3/3 syöttöä, Sami Lehtoranta 6/2/4 syöttöä, Brian Greene 2/7, Juho Lehtoranta 0/2, Jesse Niemi, Johannes Lasaroff, Kalle Naapi.
ZZ Leiden: Worthy De Jong 20/4, Whit Holcomb Faye 14/3/3 syöttöä.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.