11.6.2012 Korisliigan hopeajoukkue Joensuun Kataja ja KTP-kasvatti Juho Lehtoranta, 23, ovat tehneet kauden 2012-13 kattavan sopimuksen. KTP-Basketista Joensuuhun siirtyvän Lehtorannan sopimus sisältää option kaudesta 2013-14.

KTP-kasvatti Juho Lehtoranta siirtyy Korisliigassa Joensuun Katajan vahvuuteen.

Lehtoranta on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt jo pelata yli 200 liigaottelua. Kuvat: Kai Kilappa.
195-senttisellä Lehtorannalla on nuoresta iästään huolimatta takana jo kuusi Korisliiga-kautta ja yli 200 runkosarjapeliä KTP-Basketissa. Suomi-paitaa hän on kantanut 55 nuorten maaottelussa. Tähän mennessä paras saavutuksensa on miesten SM-pronssi keväällä 2011.
Etenkin kaukoheittäjänä kunnioitusta herättävä Lehtoranta edusti päättyneellä kaudella KTP:ta 40 Korisliigan runkosarjaottelussa. Keskimäärin 21 minuutissa tilastoihinsa kirjattiin 6,7 pistettä, 3,2 levypalloa ja 0,8 koriin johtanutta syöttöä.
Kataja-päävalmentaja Jukka Toijala tuntee Lehtorannan tämän Korisliiga-esiintymisten lisäksi nuorisomaajoukkuekuvioista.
- Juho on jo nyt hyvä pelaaja, mutta hänellä on potentiaalia tulla vielä paljon paremmaksi. Hyvä heittäjä ja tarpeen tullen yllättävänkin hyvä myös low-post -pelissä. Hänellä on hyvät geenit, Toijala sanoo viitaten sekä isä Mattiin että peräti kuuteen koripalloilevaan sisarukseen.
- Mielessä on ollut vaihtaa maisemaa jossakin vaiheessa ja katsoa, minkälaista lisäpotkua se tuo omaan pelaamiseen. Kataja vaikutti lopulta parhaimmalta vaihtoehdolta. Organisaatio on hyvä ja etenkin europelit houkuttelevat, niitä ei ihan joka paikassa pääse pelaamaan. Päätös oli loppujen lopuksi helppo, kertoo Lehtoranta siirtonsa taustoista.
Lehtorannan sopimuksen myötä Katajan kotimainen pelaajalista kaudelle 2012-13 on hienosäätöä vaille valmis.
- Meillä on kotimaisten pelaajien osalta hyvä tilanne: kolme takamies-laituria ja kolme isoa pelaajaa. Luvassa on kilpailua peliajasta eikä kukaan voi olla varma esimerkiksi paikasta aloitusviisikossa, ulkomaalaispelaajia parhaillaan kartoittava päävalmentaja Toijala uskoo.
Katajan sopimuspelaajat ovat takamiehet Petri Virtanen ja Antti Kanervo, laiturit Juho Lehtoranta ja Juho Nenonen sekä korinaluspelaajat Sami Lehtoranta ja Vesa Mäkäläinen. Päävalmentaja Toijalan apuvalmentajana jatkaa Ilkka Immonen ja fysiikkavalmentajana jatkaa Harri Yrttiaho.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.