Juha Sten LrNMKY:n valmennusjohtoon

29.6.2012 Koripallourallaan Suomen Korisliigan ja Ruotsin Basketliganin vuoden puolustajaksi valittu turkulaislähtöinen Juha Sten, 28, liittyy Lappeenrannan NMKY:n valmennusjohtoon. Viimeiset vuodet naisten maajoukkuetta valmentanut Tommi Koskinen aloittaa puolestaan LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkönä kahden vuoden sopimuksella.

Keväällä Katajan valmennusjohdon "vierailevana tähtenä" debytoinut Juha Sten liittyy LrNMKY:n valmennusjohtoon.

Sten voitti Suomen cupin mestaruuden LrNMKY-paidassa kaudella 2007/08.

Tommi Koskinen aloittaa LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkönä. Kuvat: Tytti Nuoramo, Kimmo Metsälä & Tomi Kaminen.

Turun NMKY:n kasvatteihin kuuluva Sten pelasi päättyneellä kaudella Korisliigaa Joensuun Katajan riveissä, mutta sairastuminen päätti entisen maajoukkuepelaajan kauden jo ennen joulua. Peliuransa toistaiseksi päättänyt Sten suuntaa toistaiseksi katseensa valmennus- ja taustapuolelle.

 

– Viimeisten pelivuosien aikana valmentaminen on alkanut kiinnostaa enemmän. Keväällä Kataja antoi hienon mahdollisuuden, kun pääsin (Jukka) Toijalan ja (Ilkka) Immosen avuksi haistelemaan valmennuksen tuulia. Haluan nähdä enemmän tätä puolta, ja lähinnä onko itselläni annettavaa valmennuksen saralla, toteaa Sten LrNMKY:n tiedotteessa.

 

Sten tuli tutuksi lappeenrantalaisyleisölle 2007/08, jolloin hän pelasi Suomen cupin voittaneessa ja pronssille yltäneessä joukkueessa. Maajoukkuepelejä hänelle on kertynyt 31 kappaletta. Sten valmistuu kesällä kasvatustieteen maisteriksi Itä-Suomen yliopistosta, ja aloittaa työt LrNMKY:ssa näillä näkymin elokuun alussa.

 

– Ei voi kiistää, etten odottaisi yhteistyötä Lassin (Tuovi) ja Tommin (Koskinen) kanssa innolla. Namika ilmoitti kaipaavansa vahvistusta valmennukseen, ja halusin itse pysyä lajin parissa. Tuntuu siltä, että näillä ”treffeillä” molempien tarpeet kohtasivat, muotoilee Sten.

 

– Väitän, että jokainen seura Suomessa haluaisi Juha Stenin toimintaansa jollain tavalla mukaan. Valmennukseen tulee uusia tuulia, ja nuorten pelaajien kehittämisessä Juhan kokemus on varmasti arvokasta, kertoo tiistaina päävalmentajan sopimuksen allekirjoittanut Lassi Tuovi.

 

Tuovi ehti pelata aktiiviuransa aikana Korisliigaa Katajan ja LrNMKY:n lisäksi turkulaisen Aura Basketin paidassa. Lisäksi Sten on edustanut Saksassa Mitteldeutscheria, Ruotsissa Solna Vikingsiä sekä Espanjassa Lobe Huescaa.

 

Tommi Koskisesta LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkö

 

Viimeiset kolme vuotta LrNMKY:ssa viihtynyt Tommi Koskinen ottaa vastuulleen seuran junioripuolen valmennuspäällikön tehtävät. Naisten maajoukkueen entisen päävalmentajan sopimus on kaksivuotinen.

 

– Junioritoiminnan kehittäminen on meille iso haaste. Ensimmäisenä vuotena pyrin kartoittamaan mahdollisimman monen joukkueen toimintaa, jotta junioripuolen tilanteen ymmärtäminen on helpompaa, kertaa Koskinen tuoretta sopimustaan.

 

LrNMKY:n edustusjoukkueessa on viime vuosina nähty seuran omia kasvatteja, ja tämä nähdään tärkeänä päämääränä jatkossakin. Lisäksi seurassa panostetaan valmennuspuolen kouluttamiseen ja jatkuvuuden takaamiseen.

 

– Pienempiin ikäryhmiin tulee saada enemmän pelaajia, ja heille tulee rakentaa pysyvä portaikko huipulle. Valmennustilannetta ei voi kartoittaa joka vuosi uudelleen, vaan tietty jatkuvuus tulee saada aikaan, jatkaa Koskinen.

 

Edustusjoukkueen päivittäisessä toiminnassa Koskinen jatkaa fysiikkavalmentajana.

 

Lisätietoja: LrNMKY:n tiedote


 
3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

Näytä lisää vastaavia