3.4.2005 Joensuun Kataja selvisi sunnuntaina neljäntenä joukkueena koripalloilun Sparliigan välieriin. Kataja selvitti puolivälierien ottelusarjan Namika Lahtea vastaan 3-1-voitoin ottamalla ratkaisevan kotivoiton 76-72 (36-44) tuloksella. Välierissä kohtaavat otteluparit Lappeenrannan NMKY–Kataja sekä Pussihukat–Porvoon Tarmo.
Runkosarjassa kakkoseksi sijoittunut Namika Lahti yritti siirtää otteluparin ratkaisun kotisaliinsa viidenteen peliin pitämällä johtoa suurimman osan peliajasta.
Kataja sai kuitenkin loppuhetkillä puolustuksensa toimimaan ja hyökkäyksiinsäkin tehoa niin, että kotijoukkue nousi johtoon 40 sekuntia ennen loppusummeria.
Viimeiset pisteet sinetöi vapaaheittoviivalta Sami Laaksonen, joka paransi ratkaisevasti panostaan edellispeleistä.
Katajan tasaisen tehokvartetin muodostivat Llewellyn Smalley 17:llä, Laaksonen 16:lla, Stephen Rich 15:llä ja Jyri Lehtonen 12 pisteellä.
Namikan tehomiehiksi pääsivät 21 pistettä heittänyt Monte Cummings, 18 pistettä tehnyt Teemu Laine sekä 16 pistettä kerännyt Mario Woodson.
Keskiviikkona alkaviin välieriin syntyi maantieteellinen jako, kun Kataja saa vastaansa toisen Itä-Suomen joukkueen Lappeenrannan NMKY:n. Toisessa välieräparissa kohtaavat pääkaupunkiseudun joukkueet Vantaan Pussihukat ja Porvoon Tarmo.
Välieräjoukkueista LrNMKY ja Tarmo pelaavat miesten SM-mitaleista ensi kertaa seurahistoriassaan.
Välierät käynnistyvät keskiviikkona 6.4. Finaaliin selviytyy puolivälierien tapaan kolmella voitolla. Välierien otteluohjelma löytyy tästä.
(STT – Koris.net)
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.