15.11.2006 Espoon Honka venyi Korisliigan keskiviikkokierroksen tasaisimmassa pelissä voittoon Lappeenrannassa, kun sarjapisteet lähtivät Espooseen 75-77 (44-47) -tuloksella. Ottelu antoi esimakua 16.12. Helsingissä pelattavasta Suomen cupin finaalista, johon LrNMKY ja Honka ovat tiensä selvittäneet.
LrNMKY johti viimeisen kerran kolmannen jakson puolivälissä pelissä, jossa johto vaihtui 16 kertaa. Viime sekunneilla kotijoukkue nousi Andrew Hunterin kolmosella kahden pisteen päähän.
Molemmat joukkueet osuivat kaukaa huonosti, mutta Hongan tehomies Monte Cummings upotti 25 pistettään sataprosenttisilla pelitilanneheitoilla. Matthew Williams pussitti vanhassa kotisalissaan 15 pistettä.
- Me emme onnistuneet tällä kertaa kaukaa, mutta emme tuskastuneet siitä. Voittomme irtosi kovalla taistelulla ja puolustuksella, painotti Williams.
LrNMKY:n tehokkain oli 25 pistettä heittänyt Michael Cuffee.
Korisliigan kärjessä jo kuukauden viihtynyt Joensuun Kataja kasvatti sarjajohtoaan keskiviikkona. Katajan johto kasvoi, kun se voitti vieraspelissään Porvoon Tarmon numeroin 86-92 (39-49), kun kakkossijalla oleva KTP puolestaan hävisi Karkkilassa 86-77 (42-47).
Kataja johti peliä Porvoossa koko ajan ensimmäisen neljänneksen loppuhetkiä lukuunottamatta. Katajan johto kasvoi viimeisellä neljänneksellä jo 24 pisteeseen, mutta viimeisellä minuutilla Tarmo nousi vielä viiden pisteen päähän.
Kahdeksasta edellispelistään seitsemän voittaneen Katajan tasaisen tehotrion muodostivat Marc Axton 23:lla, Sami Lehtoranta 21:llä ja Anssi Kinnaslampi 19 pisteellä.
Tarmon ykkönen oli Chris Hester 23 pisteellä.
Karkkilassa kotijoukkue piti johtoa toisen neljänneksen alusta lähtien. Karkkilan johto kasvoi 12 pisteeseen, mutta KTP pisti vielä pelin jännäksi nousemalla neljä minuuttia ennen loppua vain kahden pisteen päähän.
Karkkilan Chris Davis keräsi kauden ennätyspisteensä 34 ja Roope Suonio nakkasi 19 pinnaa.
KTP:n korinteosta vastasivat Andre Foreman 22:lla ja Jerald Fields 18 pisteellä. Kotkalaisilta puuttuivat sairaslistalaiset Maurice Ingram, Toni Ilmonen ja Pasi Heinonen.
Karkkila oli passittanut Mike Kingin kotiin ja Rakim Hollis on loukkaantuneena. Uusi pelaaja Jermaine Green ei osunut pelitilanteista kertaakaan ja teki vain neljä vapaaheittopistettä.
Kouvot katkaisi neljän pelin tappiosarjansa ottamalla kotivoiton Namika Lahdesta 86-82 (40-45) -lukemin.
Peli ratkesi viimeisellä minuutilla, kun Kouvot upotti 80-80 -tasatilanteen jälkeen kuusi vapaaheittopistettä Namikan jäätyä yhteen kahden pisteen pelikoriin.
Kouvot tuhri 25 pallonmenetystä, mutta pistetilastossa viisi miestä pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä Tuomas Iisalo heitti seitsemän kolmosta ja 23 pistettä. Jason Andreas kahmi 20 pistettä ja 17 levypalloa. Vieraista Augenijus Vaskys teki 21 ja Sidney Holmes 18 pistettä.
Peräpään kamppailussa Uudenkaupungin Korihait haki voiton Tampereelta Pyrinnöstä 97-106 (52-45) -tuloksella.
Pyrintö hallitsi peliä kolmannen jakson alkupuolelle, jolloin Korihait nousi ensi kertaa johtoon. Pyrintö vei vielä viimeistäkin jaksoa, mutta Korihait nykäisi Akeem Scottin johdolla viimeisen viisiminuuttisen ratkaisevasti 24-10.
Scott heitti voittajille 31 pistettä ja Ben Perkins 33. Myös Ed Nelson keräsi muhkeat tehot 19 pisteellä ja 18 levypallolla. James Wright oli Pyrinnön tehomies 30 pisteellä ja Dennis Harrison 18:lla.
(STT – Koris.net)
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.