25.11.2007 Loukkaantumisten runtelema Espoon Honka järjesti lauantaisessa Korisliigan kotiottelussaan melkoisen järkytyksen Joensuun Katajalle. Loistavan ottelun pitkälti nuorisokaartillaan pelannut Honka kuritti ennakkoluulottomasti Katajaa pistein 76-60 (45-34) kotiyleisön esittäessä seisaaltaan suosiotaan omilleen.
Seitsemän pelaajaa jalkeille saanut ja kotimaisin voimin parketilla pauhannut Honka joutui lähtemään otteluun ilman sairaslistalla olevia Jukka Matista, Tim Kisneriä, Monte Cummingsia ja Petri Heinosta. Espoolaiset yrittivät siirtää ottelua toiselle päivämäärälle, mutta Kataja ei siihen suostunut.
- Voitimme tämän ottelun oikeastaan jo ennen pelin alkua. Meillä ei ollut mitään hävittävää, Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic totesi.
Honka ei aikaillut viritellessään näyttävää karkumatkaa Katajasta. Hurmiossa, mutta koko ajan taktisesti järkevästi pelannut kotijoukkue siirtyi jo ensimmäisen neljänneksen viimeisellä sekunnilla 23-9 -johtoon eikä päästänyt sen jälkeen joensuulaisia enää edes kovinkaan lähelle.
Kotijoukkueen ykkönen oli Petteri Koponen (27/6). Joensuulaisista korkeimpaan pistemäärään pääsi Louis Hinnant (14/5).
Sarjanousija Kauhajoen Karhun kynnet olivat terävinä, kun Lahden NMKY
vieraili lakeuksilla. Korisliigan pisteet jäivät Pohjanmaalle numeroin 82-77 (40-40). Sarjassa neljäntenä olleille lahtelaisille tappio oli jo kolmas perättäinen.
Karhu ratkaisi äärimmäisen tasaisena edelleen ottelun edukseen kolmannella neljänneksellä. Sen aikana joukkue vääntäytyi hienoisesta tappioasemasta johtoon eikä päästänyt enää lahtelaisia ohitseen.
Isäntien paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Cedric McGowan (26/9). Lahtelaisten ykkönen oli Davont Jackson (22/5).
Lappeenrannan NMKY kykeni vuorostaan voittoon eurocup-kiireiden keskelläkin. Lappeenrannassa vieraillut Korihait sai lähteä kotimatkalle 98-74 (37-32) -tappio niskassaan.
Tarkasti kolmosia heittänyt vierailija pystyi Namikan mukana ensimmäiset 25 minuuttia, kunnes kotijoukkue meni menojaan. Viimeisellä neljänneksellä molemmat intoutuivat lopulta melkoiseen heittoralliin, sillä kymmeniminuuttinen jäi historiaan lukemin 40-28.
Lappeenrantalaisten ykkönen oli Ivan Harris (27/8). Uusikaupunkilaisten selkeästi paras pelaaja oli taasen Glenn Stokes (28/4).
(STT)
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.