26.1.2017 Erik Murphy oli SIG Strasbourgin paras pistemies, kun ranskalaisjoukkue päätti Mestarien liigan lohkovaiheen voittoon. Strasbourgin lisäksi myös Gordon Herbertin ja Shawn Huffin Frankfurt Skyliners selvitti tiensä jatkoon Mestarien liigassa. Sasu Salinin Gran Canaria otti sen sijaan tärkeän voiton Eurocupissa.
Erik Murphy oli Strasbourgin ykköstykki. (Kuva: Ville Vuorinen)
Lassi Tuovi toimi Strasbourgin päävalmentajana. (Kuva: Ville Vuorinen)
Lassi Tuovi debytoi virallisessa pelissä Strasbourgin päävalmentajana, kun Vincent Collet jätti Montenegron reissun väliin henkilökohtaisten syiden vuoksi. Tuovi johdatti Strasbourgin komeaan 83-70 (44-40) Bar Mornarista. Murphy oli joukkueensa paras pistemies 20 pisteellä ja lisäksi tilastoihin merkittiin kaksi levypalloa ja yksi syöttöä.
- Se oli hyvä peli ja lähdemme hyvän voiton kera. Tämä oli meille erityinen ottelu, sillä olimme varmistaneet paikkamme jatkossa jo ennen peliä, mutta meillä oli vielä pienet mahdollisuudet nousta lohkossa toiseksi ja päästä suoraan neljännesvälieriin. Se oli tavoitteemme, mutta ikävä kyllä Avellino voitti ja me olimme kolmansia, Tuovi pohti ottelua Strasbourgin sivuilla.
Lohkokolmosena Strasbourg joutuu karsimaan neljännesvälieriin kaksiosaisessa otteluparissa perjantaina arvottavaa joukkuetta vastaan.
Skyliners varmisti oman jatkopaikkansa voittamalla kotikentällään israelilaisen Ironi Nahariyan 81-64 (36-36). Huff heitti ottelussa viisi pistettä, otti neljä levypalloa ja riisti pallon kertaalleen. Skyliners sijoittui neljän parhaan lohkovitosen joukkoon ja karsii Strasbourgin tavoin neljännesvälieriin.
Eurocupissa Salinin Gran Canaria voitti vieraskentällä Murcian 83-67 (44-21). Salin teki tarkkaa työtä heittämällä kaikki heittonsa sisään ja tilastoi yhdeksän pistettä. Tilille karttui myös kaksi levypalloa ja yksi riisto. Voitto nosti Gran Canarian lohkossa toiseksi ja kiinni jatkopaikkaan. Se on voittanut neljästä pelistään kaksi, kun jatkolohkoa on vielä jäljellä kahden ottelun verran.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).