Colman palaa Lappeenrantaan, korvaa Blassingamen

23.11.2008 Korisliigassa pelaava Lappeenrannan NMKY saa mestaruusvuosiensa pelintekijän takaisin riveihinsä. Tanskan maajoukkuemies Chanan Colman palaa Lappeenrantaan ja korvaa Jerel Blassingamen, jonka sopimus on purettu osapuolten välillä yhteisymmärryksessä.

175-senttinen vauhtikone Blassingame viimeisteli 13 Korisliigan runkosarjaottelussa keskimäärin 19,5 pistettä ja jakeli peräti 6,5 koriin johtanutta syöttöä. Sarjan syöttötilastossa hän oli ylivoimainen ykkönen ja korintekijätilastossakin sarjan nelonen.

27-vuotiaan amerikkalaisen sopimuksessa oli ns. buy out –pykälä, jonka käyttöhalukkuudesta Blassingame informoi LrNMKY:tä tiistaina.

Nopean korvaajakartoituksen tuloksena LrNMKY:n tähtäimeen osui tuttu mies Chanan Colman, joka viimeiset kaksi kautta on pelannut ammattilaisena Israelin liigassa.

Alkaneen kauden Colman on aloittanut kotimaansa Tanskan liigassa Roskilden joukkueessa hurjilla tehoilla. Viidessä liigaottelussa hän on latonut 21,6 pistettä ottelua kohden, napsinut 5,6 levypalloa ja antanut 4,0 koriin johtanutta syöttöä.

Colman oli voittamassa LrNMKY-paidassa Suomen mestaruuksia 2005 ja 2006. Koripalloliitto palkitsi Colmanin finaalien MVP-palkinnolla 2006.

Jälkimmäisen LrNMKY-kautensa jälkeen 192-senttinen Colman siirtyi Israeliin Ironi Ashkelonin joukkueeseen. Viime kauden hän edusti Israelin pääsarjassa Gilboa-Afula Migdal Haemekia.

- Israelin vuosien kokemus ei voi olla näkymättä hänen otteissaan. Suurikokoisena takamiehenä Colman luo meille paljon mahdollisuuksia sekä hyökkäys- että puolustuspäähän, arvioi LrNMKY-luotsi Jarmo Laitinen.

Chanan Colman saapuu Suomeen tiistaina. Ensimmäisessä ottelussaan uudistunut Lappeenranta isännöi Kouvoja alkavan viikon perjantaina (28.11.).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia