31.7.2008 Korisliigan viime kauden hopeajoukkue Kouvot on hankkinut uuden sentterin suoraan koulun penkiltä. Kouvot solmi sopimuksen Tulsan yliopistoa viime kaudella isojen yliopistojen sarjassa (NCAA) edustaneen 23-vuotiaan ja 201-senttisen Calwin Walss’in kanssa.
Walss’in Keskiarvot viimeisellä Tulsa-kaudella olivat 8,5 pistettä, 7,2 levypalloa ja 1,5 syöttöä pelaamissaan 29 minuutissa. Tilastonoteerauksillaan hän oli joukkueensa toiseksi paras levypalloissa sekä kolmanneksi paras pisteidentekijä.
- Näkemäni perusteella Calvin vahvistaa nimenomaan levypallopelaamistamme ja pystyy puolustamaan vastustajan isoja miehiä, hyvällä jalkatyöllään jopa eri tyyppisiä senttereitä. Isoksi mieheksi hän lukee kenttää hyvin ja pystyy tarvittaessa ruokkimaan syötöillään heittäjiämme. Uskon, että hänen pelityylinsä sopii nimenomaan Eurooppaan, kertoo päävalmentaja Jukka Toijala Kouvojen uusimmasta hankinnasta.
- Olemme pystyneet toteuttamaan suunnitelmiamme kiitettävästi. Kun vielä hankimme seuraavan parin viikon aikana takamiehen, seuran ulkopuolelta tulevat hankinnat on tehty. Syyskuun alusta lähtien ulkomaiset pelaajat ovat joukkueen mukana harjoittelemassa ja osallistumassa harjoituspeleihin. Näiden pelien jälkeen päätämme lopullisesti tavoitteemme alkavalle kaudelle, kommentoi Kouvojen puheenjohtaja Matti Laaksonen.
Kouvoilla on ennestään sopimukset Tuomas Iisalon, Samu Kaaresvirran, Antti Kanervon, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Ronny LaMellen, Matti Nuutisen ja Roope Suonion kanssa. Ensimmäiset harjoitusottelunsa joukkue pelaa elo-syyskuun vaihteessa.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).