Bobby Brown Pyrinnön tuorein hankinta

13.8.2006 Bobby Brown, 27, täydentää Tampereen Pyrinnön tulevan kauden ulkomaalaiskaluston Korisliigassa. Brown on Pyrinnön neljäs amerikkalaispeluri. 198-senttinen ja satakiloinen Brown valmistui pienestä Kennesaw State –yliopistosta vuonna 2003 ja on sen jälkeen pelannut Yhdysvalloissa pienissä ammattilaissarjoissa.

Muutaman lyhyen visiitin myös Meksikon sarjoihin tehnyt Brown on pelannut kolmena kesänä WBA-kesäliigaa ja ollut kahtena viimeisenä kautenaan sarjan parhaita pelaajia merkkauttaen molempina kausina yli 20 pisteen ja yli kahdeksan levypallon keskiarvot. Parhaimmillaan mies on kuitenkin puolustuspäässä, sillä hänet on palkittu WBA-kesäliigan parhaana puolustajana sekä kaudella 2005 että 2006. Tilastoissa puolustusteho on näkynyt mm. yli kolmena riistona ottelua kohti.  

- Brown on aivan erinomainen puolustuspelaaja, joka pystyy painostamaan pallollista pelaajaa sekä tulemaan voimakkaasti syöttölinjoille. Hän tekee paljon pisteitä riistoista ja nopeista hyökkäyksistä sekä hyökkäyslevypalloista. Bobby pelaa jatkuvasti kovalla intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Bobby on myös erittäin monipuolinen; hän pystyy pelaamaan hyökkäyspäässä paikkoja 2-3-4 ja puolustuspäässä tarvittaessa myös ykköspaikkaa, Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen luonnehtii joukkueen nettisivuilla. 

Brown pelasi kesäliigaa yhdessä Delvin Thomasin kanssa. Thomas on yksi Pyrinnön aiemmin joukkueeseensa kiinnittämistä pelureista.

Pyrinnön neljästä ulkomaalaispelaajasta kolme on pelannut kauden Euroopassa. Vain Bobby Brown on ensimmäistä kertaa ison veden itäpuolella, mutta hänkin on pelannut jo kolme vuotta erilaisia Yhdysvaltojen alasarjoja. Vahvistuksista nuorin, Caleb Gervin on hänkin 26-vuotias ja pelannut kaksi kautta yliopistouransa jälkeen ammattilaisena. Pyrinnön neljäs vahvistus on Dennis Harrison.

Tällä hetkellä joukkueen harjoitusrinkiin kuuluvat jo viime kaudella joukkueessa pelanneet Joni Harjula, Petri Heinonen, Sami Kajander, Mikko Laanniemi, Riku Liljeberg, Eero Pitkänen, Jari Pulkkinen ja Jukka-Pekka Väänänen. Uutena pelaajana harjoitusrinkiin on liittynyt viime kaudella Rekolan Urheilijoissa pelannut Mikko Pehkonen, joka suorittaa varusmiespalveluaan Pirkkalassa. Nuorten maajoukkueturnausten päättyessä ryhmään liittyy myös muutama Pyrinnön lupaava A-junioripelaaja.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

19.9.2025 09:18 Korisliiga

Kauhajoki Mestarien liigan karsinnassa lauantaina

Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.

15.9.2025 10:05 Korisliiga

Ville Tahvanainen vahvistamaan Korihaita

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

7.9.2025 15:39 Korisliiga

Taye Donaldista Hongan tuorein kiinnitys

Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

Näytä lisää vastaavia