Bisons palaa Korisliigan finaaleihin

9.5.2015 Bisons Loimaa tekee paluunsa Korisliigan finaaleihin kauden tauon jälkeen, kun loimaalaiset kaatoivat välieräsarjan viidennessä ottelussa KTP-Basketin 90-84 (38-32). Kotijoukkue Bisons taisteli itsensä edelle puoliaikaan mennessä ja piti johtonsa loppusummeriin saakka. Finaaleissa Bisons kohtaa joensuulaisen Kataja Basketin.

Martin Zeno johdatti Bisonsin jälleen kerran Korisliigan finaaleihin tavoittelemaan Pantteri-patsasta...

... vaikka LaMonte Ulmer ja KTP antoi kovan vastuksen viidennessä välieräottelussa.

Bisons ja Ian Hummer kohtaavat finaaleissa Kataja Basketin. Kuvat: Kai Kilappa.


Tasaisen ensimmäisen vartin jälkeen nappasi johdon, kun Martin Zeno nakkasi kaksi perättäistä kolmosta sisään. Neljännessä ottelussa Kotkassa tuskaisen pelin pelannut Zeno oli Bisonsin taistelutahdon ilmestys läpi ottelun.

Puoliajan jälkeen vierasjoukkue ei saanut missään vaiheessa hyvää rytmiä, kun Bisons-puolustus pakotti KTP-pelaajat vaikeisiin ratkaisuihin. Viimeisillä minuuteilla KTP väläytteli, kun hurjan pelin pelanut LaMonte Ulmer ajoi ahnaasti korille.

Loimaalaisilta löytyi kuitenkin jokaiseen KTP:n onnistumiseen vastaus ja neljä kautta Korisliigassa pelannut Bisons pääsi juhlimaan kotiyleisönsä edessä kolmatta SM-finaalipaikkaansa.

17 pistettä jo ensimmäiseen puoliaikaan tehnyt loimaalaisyleisön suosikki Zeno viimeisteli lopulta 27 pistettä ja haki 9 levypalloa naulaten jokaisen viidestä kolmosestaan sisään.
 

Gibson: ”Zeno ponnisti takaisin”


Zenon loistava esitys sai ansaitsi myös kehut Bisons-luotsi Greg Gibsonilta, joka on valmentanut loimaalaisjoukkuetta sen jokaisella Korisliiga-kaudella.

 

- Zeno, yhdeksän menetystä neljännessä ottelussa, mutta nyt ei yhtään. Minulla ei ollut epäilystäkään, etteikö hän ponnistaisi takaisin.

- Hatut pois KTP:lle. En usko, että on kovin montaa valmentajaa, joka voisi pitää joukkueensa yhtä yhtenäisenä huolimatta kaikista koettelemuksista. Kesän kohokohta oli tutustua Mirolyboviin Vegasissa.

Zenon lisäksi Bisons sai onnistumisia laajalta rintamalta: Ian Hummer (14/8), Roope Ahonen (13/1/3 syöttöä), Anthony Hilliard (11/7/4 syöttöä) ja Tuukka Kotti (10/4/5 syöttöä) osallistuivat myös korintekotalkoisiin.


Mirolybov: ”Bisonsin kaltaista joukkuetta ei ole Suomessa ennen nähty”


Pronssiottelun tiistaina pelaavan KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov antoi myös täyden tunnustuksensa vastustajalleen, joka on kerryttänyt kansainvälistä kokemusta kauden aikana VTB-liigasta.

- Isot ja lämpimät onnittelut Biisoneille. Toivottavasti suomalaiset ymmärtävät, että Biisonien kansainväliset pelit kantavat nyt hedelmää. En varmaan ole hirveän väärässä jos väitän, ettei tällaista joukkuetta olla Suomessa ennen nähty.

- Samalla haluan nostaa hattua myös meidän joukkueelle. Veikkaan, etten ole ainoa kotkalainen, joka toivottaa Biisoneille kaikkea hyvää finaaleihin.

LaMonte Ulmer oli KTP:n ylivoimainen ykkönen tekemällä 37 pistettä ja keräämällä 15 levypalloa. Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät myös Timo Heinonen (15/5/3 syöttöä), Kenneth Simms (14/6) ja Brandon Jefferson (12/5).

 

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia