15.12.2014 Bisons Loimaa nappasi toisen voittonsa VTB-liigassa viemällä samaralaista Krasnyje Kryljaa 65-92 (33-46). Bisons nappasivat jo alussa johdon, mutta päätösneljänneksellä ottelusta tuli loimaalaisten show, kun biisonit nakuttivat 32 pistettä kymmeneen minuuttiin.

Matti Nuutinen ja Bisons ottivat ensimmäisen vierasvoittonsa VTB-liigassa.

"Punaisten siipien" kaatajaksi nousi Roope Ahonen, joka heitti 18 pistettä viimeisellä neljänneksellä. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Bisons aloitti ryminällä ja käytti hyväkseen järjestään jokaisen kotijoukkueen puolustusvirheen. Loimaalaiset näyttivät jo ensimmäisellä neljänneksellä muutamalla kolmosella, että mitä tuleman pitää: koko ottelussa loimaalaiset pommittivat peräti 17 kolmosta erinomaisella tarkkuudella 63% (17/27).
Krasnyje Kryljan latvialainen Kaspars Berzins (20/8) pisti hanttiin, mutta Bisonsin joukkuepuolustus piti huolen, että Berzinsin joukkuekaverit eivät päässeet rytmiin hyökkäyksessä.
Puoliajan jälkeen pelin tempo laski, kun Bisons keskittyi lähinnä puolustamaan jo kaksinumeroiseksi venynyttä johtoaan.
Kunnes päätösneljänneksellä vieraat syttyivät hyökkäyspäässä: Roope Ahonen (21/0/3 syöttöä) nakutti peräti kuusi kolmosta kymmeneen minuuttiin ja muut biisonit liittyivät korintekotalkoisiin. Lopputuloksena Bisons teki viimeisellä neljänneksellä 32 pistettä ja joukkue nappasi ensimmäisen vierasvoittonsa VTB-liigassa.
Ahosen lisäksi Bisonsilta kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Anthony Hilliard (16/4), Travis Nelson (15/2), Ian Hummer (12/8/3 syöttöä/5 riistoa) ja Matti Nuutinen (11/2/3 syöttöä).
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.