3.3.2012 Loimaalainen Nilan Bisons nousi kamppailemaan Korisliigan runkosarjan voitosta katkaistuaan lauantain kotipelissään Tampereen Pyrinnön yhdeksän pelin voittoputken. Bisons nousi dramaattisilla loppuhetkillä täpärään 80–79 (37–41)-voittoon.

Martin Zenon Bisons haki jälleen kovan päänahan.

Tyler Tiedemanin LrNMKY katkaisi tappioputkensa. Kuvat: Eveliina Toivola & Matti O. Koskinen.
Molemmilla joukkueilla oli tasaisessa pelissä hallintajaksonsa. Damon Williams oli ottelun alussa järisyttävässä vireessä ja Pyrintö johti parhaimmillaan toisella jaksolla pistein 20–31. Bisons nousi kuitenkin peliin mukaan vielä ennen taukoa.
Runsaat kaksi minuuttia ennen loppua Kenneth Lowe vei vapaaheitoilla Pyrinnön 73–77-johtoon. Loimaalaiset eivät kuitenkaan taipuneet, vaan Jeb Ivey vei kahdella kovalla ratkaisulla kotijoukkueen edelle pistein 78–77, kun pelikellossa oli aikaa vain 34 sekuntia.
Pyrintö meni 18 sekuntia ennen loppua 78–79-johtoon Antwine Williamsin vapaaheitoilla. Bisons epäonnistui viimeisessä heittoyrityksessään, mutta summerin soidessa Pyrinnön Joni Harjulalle tuomittiin virhe. Matti Nuutinen pääsi nakkaamaan vapaaheittoviivalta pisteen kotivoiton.
– Tämä joukkue osaa pelata huikeita pelejä. Se osaa myös voittaa. Nytkin vältimme paniikin, vaikka Pyrintö oli kääntämässä peliä edukseen, iloitsi Nilan Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Kahden voiton päähän liigajohtaja Joensuun Katajasta nousseen Bisonsin koko aloitusviisikko tekee kaksinumeroiset pisteet. Alkupuoliskolla kahteen pisteeseen jäänyt Jeb Ivey (18/1/4 syöttöä) oli loimaalaisten tehokkain. Tehokkaita olivat myös Ville Mäkäläinen (16/3), Matti Nuutinen (14/4) sekä Martin Zeno (13/13/5 syöttöä/3 riistoa). Joukkueessa debytoi myös uusi amerikkalaispelaaja Michael Nunnally (5/2).
Pyrinnön parhaasta iltapuhteesta vastasivat Kenneth Lowe (19/3) ja Damon Williams (18/10/5 syöttöä/3 riistoa).
Lappeenrannan NMKY katkaisi seitsemän pelin tappioputkensa ottamalla vierasvoiton Kouvoista, joka LrNMKY:n tavoin kamppailee viimeisistä pudotuspelipaikoista. LrNMKY otti kauden neljännen vierasvoittonsa 71–89 (48–39)-tuloksella.
Peli oli Kouvolassa vähintäänkin kaksijakoinen. LrNMKY vei ensimmäisen jakson 30–20, mutta Kouvot toisen peräti 28-9. LrNMKY kuittasi notkahduksensa kolmannen jakson 25-9-voitolla ja varmisti voittonsa viemällä viimeisen neljänneksen 25–14.
Vieraista kovimmista tehoista vastasivat Tyler Tiedeman (29/6) ja DeAndre Haynes (17/4/10 syöttöä). Kouvojen tehopelaajat olivat Josh Gonner (22/2), Antoine Jordan (12/7/4 syöttöä) sekä Antto Nikkarinen (13/0).
(STT)
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.